View Single Post
Eski 26-10-2015, 10:36   #39
hobiciakvarist
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-05-2015
Question

Bu Palmiye'nin gümüş renginin genetiğine bağlı olarak farklı gümüş tonlarında olabilceği, hatta genç ikne mor tonlarında olabileceğini okuduğumda hayran kaldım. Ne yazıkki benim iklimime uygun bir palmiye değil, evde yetiştirmeye de müsait değil sanırım. Resimlere bakınarak yetineceğim.

Zaten palmiyelerde şanım pek iyi gitmiyor; 2 yıldır çekirdeken yetiştirdiğim hurmamı geçen yaz kaybettim (toprak yetersizliği sanırım), diğer 3 yıllık hurmamı ise ev tadilata girdiğinde gelen ustalar "ha bu çiçek susuz kalacak" diyip günde 3-4 kere sulamarından dolayı çürümesine engel olamadım (sulamalarına engel olmadığım gibi). Okulumun bahçesinde yetişen ve tohum veren Washigntonia robusta palmiyelerinin tohumlarını toplamıştım ve fidelendirmiştim; bunları da "çöğ" diye sayın tadilatçılar atmışlar.... başımdan soğuk sular akarken cinnet geçirmemek için kendimi zor tuttum. Belki tohumların %90'ı kurtulmayacaktı ama o kadar emek evrmiştim başlarında titremiştim...

Evinizde tadilat yapacaksanız ya herşeye katlanıp evden çıkmayın (toz, boya kokusu, tiner kokusu vs) ya da işçiliği kendini yapın (ya da iş yapıırken 7/24başında durun)...

Sadece elimde Eminönünden "Areca" diye aldığım palmiye duruyor; chaemadora dahi kaybettim. Şimdilik bununla devam, seneye yazın washingtonia tekrar toplayacağım ve deneyceğim. Ama bismarckia'yı hep uzaktan sevmeye devam edeceğim. Bakan arkadaşlar resimlerini paylaşsa ne güzel olurdu...

hobiciakvarist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön