View Single Post
Eski 21-10-2015, 15:26   #11
Starcin
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-10-2015
İnternetten okuduklarımdan anladığım kadarı ile katı ortam kavramı bazen yanlış anlamda kullanılmış. PVC ile kurulan akan su hidrofonik sistemlerde, köklerin tutunabilmesi için konan çakıl, kil topları gibi malzemelere de katı ortam demiş bazı kaynaklar. Halbuki bu sistemlerde besinli su, bu ortama temas etmiyor bile. Kökler aşağıya kadar uzayıp, katı ortamdan çıktıktan sonra suya ulaşıyor.

Yine internetten ve forumdan okuduğum kadarıyla ise, esas bahsettiğimiz katı ortam, bitkinin tüm kök yapısını içinde tutan bir ortam.
Topraksız tarım uygulamaları (şematik anlatım)
sayfasında sayın Kudret Tezel'in resimlerinden 1 ve 4 nolu resim buna uyuyor sanırım.

Ben ilk hazırlığımı durgun suya göre yaptığımdan, sistemimi şu şekilde modifiye etmeyi düşünüyorum o halde:
- 6 adet delik deşik saksımın deliklerini sineklik veya tül gibi bir filtre ile kapayacağım.
- Saksıları pelrit ve coco-peat ile dolduracağım.
- Saksıları yine su deposu olarak kullanacağım kutunun üstüne koyacağım.
- Deponun içine bir su motoru koyacağım, bu su motoru, suyu saksılara yukarıdan akıtacak.
- Saksılardan süzülen su, deliklerden geri depoya boşalacak.
- Su pompasını da zamanlı prize takacağım, yarım saat veya 1 saat aralıklarla dur kalk yapacağım.

Sanırım bu sistemde hava taşı kullanmaya gerek olmayacaktır. Ama yine de konabilir.
Coco-peat'in sürekli ıslak olması bir sıkıntı yaratmaz değil mi? Sonuçta ortam hava yönünden zengin olacaktır.
Sanırım sürekli ıslak olan yüzeyde yosun veya küf oluşmaması için ışık almasını engellemem gerekecek.

Starcin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön