View Single Post
Eski 19-10-2015, 18:33   #23
birnefestoprak
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 15-07-2012
Alıntı:
Permakültür konusunda kurs veya atölye adı altında yaratılan ekonomik sarmal bana fazlasıyla itici geliyor.
Burda da para sayma makinesini beslemek icin kullanilan bir alan. Bir sekilde konu hakkinda herkesten 10-15 sene once bilgi edinmeye baslayip uygulamalari yapan bir hanim hatri sayilir ucretlerle duzenli olarak egitim calismasi duzenliyor. Benim uygulamalarim permakultur alanina girmese de (ortusen uygulamalar var), pazarda ugrayip soru soran ya da e-posta gonderen herkese butun uygulama detaylari hakkinda ne bilgi varsa veriyorum.

Insanlarin farkinda olmadigi birsey varsa o da verilen bilginin uygulama olmadan hicbir sey ifade etmedigi. Ayni bilgi farkli ellerde farkli uygulamalara kapi acar. O yuzden surekli denememiz, bazen basarmamiz, bazen yenilmemiz ve en az bunlar kadar onemli olacak sekilde icgudulerimizi dinlememiz ve sinirsiz bir sekilde hayal kurabilmemiz gerekli. Bence isin hayal kurma kismi basarilmak istenen her is icin gecerli. Hayalini kurmadan (en ucuk hayaller dahil) basarili olunmasi ihtimali imkansiza yakin.

Yabanci dildeki yeni kaynaklara ulasim sorunu olanlar varsa ya da ustunde netlik olusmayan konu veya konularda ulasabilecegim bir kaynak varsa, seve seve yardimci olurum. 350 TL bu is icin Turkiye sartlarinda fahis bile demeyecegim cok ayip bir ucret. MeyveliTepe'nin blogunda hem amator bahcecilikle ilgili hem biyodinamik tarimla ilgili hem de permakulturle ilgili bol miktarda uygulama var (permakultur olsa da olmasa da kullanilabilecek ortak uygulamar mevcut). Bunun disinda burda Taslibahce de kendi deneyimlerini zaman zaman paylasiyor (orda permakultur uygulamalari da var). Bir ev bahcecisi olarak heyyamola'nin uye bahcesini de takip etmenizi tavsiye ederim. Surdurulebilir bahce ornegi sunan Sahire'nin uygulamalarindan da (gordugum en sade, dingin ve huzurlu orneklerden birisi) cok sey ogrenebilirsiniz.

birnefestoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön