Konu: Muda
View Single Post
Eski 17-10-2015, 14:58   #6
Muda
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Lysimachia atropurpurea (Karga Otu, Altın kamışı, Mor altınkamışı

Bitki türü: çiçek
Bitki ömrü: Tek yıllık
Tohum Türü: yabani çiçek
Tohum çeşit adı: Karga otu, Altın kamışı, Mor altınkamışı (E. Tekin tarafından önerilen ad), Mor kargaotu (E. Tekin tarafından önerilen ad)
Tohum kaç yıldır sizdedir: Doğal olarak yetişiyor
Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: Afyonkarahisar
Size nereden geldi: Kendiliğinden yetişiyor
Tohumun kökeni : Asya ve Avrupa'da yetişiyor. Rakım 1.000 metre denilmesine rağmen bende 1.300 metrede yetiştiğini biliyorum.
Kullanılan gübreler : Kendi çıktıkları için hiç gübre kullanılmadı.
Kullanılan ilaçlar: -
Hasat yıl ve ayı: 2015 yılı yeni hasat edilecek
Çeşidin Hikayesi:

Geçtiğimiz yıl yol kenarında ve komşumun bahçesinde görmüştüm. Bu yıl ise bende de bol miktarda olduğunu gördüm. Özellikle biraradaki görüntüsü hoşuma gittiği yaptığım aramalarda yurtdışında tohumlarının satıldığını, kesme çiçek için kullanılabildiğini görünce paylaşmak istedim.

Plant Profile for Lysimachia atropurpurea ‘Beaujolais’ - Burgundy Gooseneck Loosestrife Perennial

Görevi: Tam güneş veya kısmi gölge
Toprak: humus bakımından zengin, nemli fakat iyi drene toprak
Büyüme oranı: ortalama hızlı büyüyen
Çiçeklenme dönemi: Mayıs Eylül
Sağlamlık: Tamamen cesur
ysimachia Atropurpurea 'Beaujolais'

Bordo Gooseneck Loosestrife
USDA Bölgesi: 4-9
Bitki numarası: 1.340.040

Bu bienal ya da kısa ömürlü çok yıllık sadece son bahçeleri tanıtıldı olduğunu. Çiçekler beyaz Gooseneck Loosestrife (Lysimachia clethroides) benzer ama gri-yeşil yaprakları zıt zengin bir bordo-mor gölgede bulunmaktadır. Blum yaz ortasında görünür. Hatta nemi takdir ediyor ama ortalama sınır koşullarına iyi uyum sağlar. Onlar kendini biraz tohum olsa Bitkiler, kökünde yayılır veya invaziv hale gelmez. Zararlı ot Mor loosestrife (ile karıştırılmamalıdır Lythrum salicaria). Kesmek için harika. Kelebekler çekici. Toplama ve tohum kaydederken bu keskin dikenleri veya karıncalanma olduğu gibi, eldiven kullanın.

Için daha başka ayrıntılar
Lysimachia atropurpurea 'Beaujolais'

Optimal Büyüyen
Koşullar Görünüş ve
Özellikleri
Güneş Pozlama
Tam Güneş veya
Kısmi Gölge
Toprak Tipi
Normal veya
Sandy veya
Clay
Toprak pH
nötr veya
alkali veya
asit
Toprak Nem
Ortalama veya
Nemli
Seviye Bakım
Kolay Çiçek Renk
Kırmızı
Blooming Zaman
Mid Summer
Geç Yaz
Yeşillik Renk
Gri Yeşil
Bitki ve Özellikleri kullanır
Accent: İyi Doku / Form
Kelebekler çeker
Sınır
Konteynerler
Kesme Çiçek
Tavşan Dayanıklı
massed
Waterside
Çiçek Başkanı Boyutu
Büyük
Yükseklik
40-60 cm
16-23 inç
Yayılmış
30-45 cm
12-18 inç
Ayak Trafik
Yok Büyüme Hızı Orta

Lysimachia atropurpurea

Ayrı yerde çıkan bir tanesi oldukça fazla çiçek verdi. Diğerlerinin çiçekleri biraz bitmek üzere iken çektiklerimi bulabildim. Fotoğraflar çok iyi olmasa da gerçekte rengi çok hoş. Eldiven kullanılması önerisi yerinde ancak eksik. Elimde eldiven olmasına rağmen tohumlarını toplarken en az üç - dört kez elime battı. Ortada bulunan diken gibi bir çıkıntı bulunmakta. Batan kısım o. Oldukça da acı veriyor. Tohumlar olgunlaştığı zaman çoğu düşüyor. Kendi kendine çıkıyor. Ben yukarıda görülen yerde ısparta gülü veya kokulu gül dediğimiz gülü yetiştirdiğim yerde çıktıkları için sökmüştüm. Kalanlardan ikinci yıl çıkanlar çok güzel çiçek açtılar.

Name:  DSCF0968.jpg
Views: 1712
Size:  71.8 KB

Name:  DSCF0970.jpg
Views: 1711
Size:  66.8 KB

Name:  DSCF0971.jpg
Views: 1678
Size:  60.6 KB

Name:  DSCF1572.jpg
Views: 1676
Size:  53.0 KB