Konu: Tcm
View Single Post
Eski 05-10-2015, 14:54   #12
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Çekirdeği Oyalı Karpuz

Name:  çe.jpg
Views: 2834
Size:  30.9 KB

Name:  çe1.jpg
Views: 2880
Size:  25.5 KB

Name:  çe2.jpg
Views: 2542
Size:  44.5 KB

Çekirdeği Oyalı Karpuz
  • Bitki türü: Meyve
  • Bitki ömrü: Tek yıllık
  • Tohum Türü: Karpuz
  • Tohum kaç yıldır sizdedir: 1
  • Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: - İzmir - Ödemiş
  • Size nereden geldi: @birnefestoprak - USA Anatohum 2014
  • Hasat yıl ve ayı: 2015-Eylül
  • Bitki tipi ve gelişim durumu:
  • Yetiştirme özellikleri: Ekstra özellik yok.
  1. Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli: Tohumları evde plastik bardaklarda perlit-cocopeat-torf içerisinde çimlendirip, fide halinde toprağa aktardım.
  2. Tohum ekimi öncesi uygulanacak yöntemler (soğuk katlama vb.): Ekstra özellik yok.
  3. Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri: Karpuz ve kavun için genel öneri kumlu topraklarda daha fazla verim alındığı, meyveler yumruk boyutuna gelene kadar su verilmemeli, daha sonra toprağın havanın durumuna göre aşırıya kaçmadan düzenli su verilmeli.
  4. Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır: Ona yakın karpuz çeşidi içinde hastalığa fazla yakalanmayan, gelişmesini iyi kötü tamamlayabilmiş karpuzlar arasında bu çeşidi geçen haftaya kadar görememiştim. Arka arkaya karpuzları kestiğimizde motifli çekirdekleri görünce sevindim tabi. Bendeki karpuzlar hentbol topuyla voleybol topu büyüklüğü arasındaydı ebat olarak, sanırım biraz daha büyümesi beklenen. Tat olarak oldukça güzel, benim geçen sene ve bu sene denediğim küçük karpuzların bir tık gerisinde. Çekirdekler kurudukça üzerindeki oyuk motifler daha çok belli oluyor.

Düzenleyen TCM : 07-10-2015 saat 14:49 Neden: Resim eklendi
TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön