Konu: Selçuk Boz
View Single Post
Eski 05-10-2015, 13:45   #4
Selçuk Boz
Ağaç Dostu

Selçuk Boz's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2006
Küstüm otu (Mimosa pudica)

• Bitki türü: Çiçek
  • Bitki ömrü: Tek yıllık
  • Tohum Türü: Küstüm Çiçeği
  • Tohum çeşit adı: Mimosa Pudica
  • Tohum kaç yıldır sizdedir: İlk bitkiyi, 2012 yılında almıştım. Geçen yılın tohumundan, bu yıl dağıtacağım tohumları elde ediyorum.
  • Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: Antalya
  • Tohumun kökeni: İlk bitkiyi, Karamam-Kazımkarabekir ilçesindeki pazardan almıştım.
    Kullanılan gübreler: Çiftlik gübresi
  • Kullanılan ilaçlar: Şimdiye kadar ihtiyaç duymadım.
  • Tohumu alınan bitkinin türe özel izolasyon uygulaması: Çevremizdeki başka bitkilerle çapraz tozlaşmadığı için izolasyon uygulanmadı.
  • Hasat yıl ve ayı: Eylül-Ekim 2015
  • Bitki tipi ve gelişim durumu: Yapraklarına dokunulduğunda aniden kapanır. Soğuk havaya hiç dayanamadıkları için genelde yıllık, mevsimlik olarak yetiştiriliyor. Ancak, tohumdan yetişmeleri çok hızlıdır. Yeni gelişen dalları yukarı doğru dimdik gelişir, daha sonra dik duramayıp yana yatarlar. Doğada yerde sürünücü gelişen bir bitkidir. Saksılarda yetiştirirken yanına bir değnek dikip bağlamalısınız ya da sarkıcı gibi yetiştirmelisiniz.
  • Meyvelerinin ayırd edici özellikleri: Küstümotunun çiçekleri tüylü pembe ponponlar gibi güzel görünümlüdür. Bu ponponlar bezelyeye benzeyen küçük tohum kılıflarına dönüyor. Tohum oluşturması için, tohumlarının rüzgarlı ortamda bulunnması gerekir.
  • Yetiştirme özellikleri:Güneşi sever. Günde birkaç saat güneş görmeye ihtiyacı var. Sadece yazın aşırı yakıcı olan öğle vakti civarı güneşinden korumalısınız. Açık havada herhangi bir bahçe toprağı, evlerde ise suyu kuvvetli süzdüren havadar toprak gerekiyor.

Selçuk Boz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön