Konu: Tcm
View Single Post
Eski 05-10-2015, 11:40   #6
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Yemeklik Ayçiçeği

Name:  yemeklik ayçiçekleri.jpg
Views: 2373
Size:  57.6 KB

Resimde ön taraftakiler boylu süs ayçiçekleri, arka tarafta uzun boylu ve tek tablalı olanlar ise çerezlik olanlar...

Çerezlik Ayçiçeği
  • Bitki türü: Sebze
  • Bitki ömrü: Tek yıllık
  • Tohum Türü: Ayçiçeği
  • Tohum kaç yıldır sizdedir: 1
  • Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: - İzmir
  • Size nereden geldi: 2014 - 15 yılı etkinliği @dagsareklam
  • Hasat yıl ve ayı: 2015-Ekim
  • Bitki tipi ve gelişim durumu: Tohumları biraz geç de olsa temmuz başında ekmiştim yaylaya, iki hafta daha erken ekmek gerekmiş yayla şartları için
  • Yetiştirme özellikleri: Ekstra özellik yok.
  1. Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli: Bahçenin ayçiçeği ektiğim bölgesindeki toprağı çabuk suyunu kaybetmesine ve toprağın tavının geçmeli olmasına rağmen neredeyse ektiğim tohumların tamamı çimlenmişti. Hemen hemen her gün tohum ektiğim bölgeyi suladığımı da söylemeliyim tabi. Tohumları direk toprağa ektim. Önce avuç içi kadar bölgede torf-cocopeat-toprak ile karıştırarak harç hazırladım ve tohumu bu harcı içine ektim. Zamanı ve tavını iyi ayarladığınızda bu kadar bile uğraşmanıza gerek olacağını sanmıyorum.
  2. Tohum ekimi öncesi uygulanacak yöntemler (soğuk katlama vb.): Ekstra özellik yok.
  3. Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri: Mümkün olduğunca güneşli alan bölgeyi seçmelisiniz.
  4. Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır: Kuşlar yemeye başladığında ayçiçeği tablalarını kesip gölgede kurutarak tohumları alabilirsiniz.

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön