View Single Post
Eski 04-10-2015, 14:30   #220
Resulgur
Ağaç Dostu

Resulgur's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2015
Talking Kabak Hasatı Yapıldı

Tohumdan Hasat dönemine kadar yapılanlar.

Kabak çekirdekleri Mayıs ayının başlarında perlit torf humik asit karışımlı toprağın ( sn. @İsmail Kuzucu'nun sitesinden aldım tarifi uyguladım.) içine ekildi. 7 adet kabak çekirdeğinin 1 tanesini balkonuma ekmiştim ondan bir kabak olmadı yaprakları çürüdü gitti söküldü , torfta yetişen fidelerden 2 tanesini sevdiğim bir abime hediye ettim bayramda bahçesine bakmıştım ondada bir tane kabak vermiş. Geriye kalanları da bir tanıdığın küçük bir bahçesi vardı damlama sulama sistemi kuruluydu o bahçede deneme amaçlı leonardit uygulaması yapmıştık , oraya ekildi . Bahçedeki kabaklardan her bir fide 2 3 tane meyve tuttu bende içlerinden bir tanesini kopardım kalanlar daha çok büyüsün diye .. 4 Ekim itibariyele hasat edilen kabakları fotoğrafladım ve sizlere sunmak üzere forumda paylaşıyorum.

Name:  kbk1.jpg
Views: 598
Size:  59.1 KB

Name:  kbk2.jpg
Views: 566
Size:  18.9 KB

Name:  kbk3.jpg
Views: 611
Size:  25.1 KB

Bu Kabak daha tam sarı değil tam yetişmemiş dediler.

Name:  kbk5.jpg
Views: 579
Size:  30.1 KB

Not : Hasatı erken yapmış olabilirim. Yağmur yağmıştı her yer çamur su , çürümesin diye 3 tanesini kopardım. Fidelerin üzerlerinde 4 5 tane daha kabak var . İlk defa böyle bir uygulama yaptım hayatımda , başımdan geçen en ilginç olay ise kabakları koparamadım sapında küçük tikenler var tutamadım ve sapı odunsulaşmış iyice bıçak kesmiyor , bende kabağın sapını bıçakla hafif kestim ve sonra döndererek koparmayı denedim. Değişik bir tecrübe oldu bana

Bu kabakların tohumları olmuş ise arkadaşlarla paylaşmak isterim. içini açınca göreceğiz artık

Resulgur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön