Konu: Tcm
View Single Post
Eski 02-10-2015, 15:43   #5
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Yöresel Köy Domatesi

Name:  111.jpg
Views: 2514
Size:  41.5 KB

Name:  222.jpg
Views: 2498
Size:  30.7 KB
  • Bitki türü: Sebze
  • Bitki ömrü: Tek yıllık
  • Tohum Türü: Domates
  • Tohum çeşit adı: Yöresel köy domatesi
  • Tohum kaç yıldır sizdedir: 2
  • Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: Bahçe
  • Tohumun kökeni: İzmir - Ödemiş
  • Tohumun geldiği yer: Komşum
  • Kullanılan gübreler:Yanmış keçi gübresi
  • Kullanılan ilaçlar: Bir kez bakır - kükürt atıldı.
  • Hasat yıl ve ayı: : 2015 yılı 9. ay
  • Yetistirme zorlugu derecesi: kolay
  • Bitki tipi ve gelişim durumu: Buraların yöresel köy domatesi, ince kabuklu, kokulu, lezzetli, fazla dilimli olmayan avuç içini dolduran büyüklüklerde mükemmel bir çeşit. Bu yılın şampiyonu seçtiğimiz heybetlinin oturağı ve kırmızısı. Geçen yıl sardırmaya çalışmıştım, kalan 3-5 beş köke dokunmadığım için mantar olmuştu. Bu yıl sıranın her iki yanına inşaat demiri koyup üzerine yatırdım, fena olmadı. Yavaş yavaş buralarda da unutuluyor çeşit, millet hazır fidelere yönelmiş, tohum ekeyimle uğraşmak istemiyor. Sırası geldiğinde de neydi o eski domatesler diye söyleniyor. Geçen sene yanlışlıkla etkinlik tohumlarını ayarlarken ya bir arkadaşa hepsini birden gönderdiğim veya attığım için tohumsuz kalmış yine bahçe komşumdan bir tutam bulabilmiştim. Resimdeki benim yetiştirdiklerim, ama tohumları komşumun domatesinden aldım Onun bahçesine sadece keçi gübresi atıldı ve ben bir kez ilaç olarak bakır attım. Üstelik başka cins domatesi yoktu, yani izolasyon şartları da güzel.
  • Çeşidin Hikayesi/Tarihcesi: Kime sorsan bizim eski domates
  • Yetiştirme özellikleri: Bilinen domates yetiştirme kriterleri uygulandı.

1. Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli: Don tehlikesinden sonra evlerde uygun ortamlarda (torf-perlit-toprak karışımı vs.) çimlendirilerek, toprak ısındığında fideler toprağa aktarılabilir.
  2. Tohum ekimi öncesi uygulanacak yöntemler (soğuk katlama vb.) Özel bir uygulama istemiyor.

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön