Konu: Tcm
View Single Post
Eski 02-10-2015, 14:00   #4
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Kara İsalı Biber Tohumu

Kara İsalı Biber Tohumu

Name:  karaisalı biber tohumu 02.10.2015.jpg
Views: 2912
Size:  29.2 KB
  • Bitki türü: Sebze
  • Bitki ömrü: Tek yıllık
  • Tohum Türü: Biber
  • Tohum çeşit adı: Kara İsalı Biber tohumu
  • Tohum kaç yıldır sizdedir: 1
  • Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: - USA
  • Size nereden geldi: @birnefestoprak
  • Tohumun kökeni : Karaisalı/Adana
  • Hasat yıl ve ayı: 201-Eylül
  • Bitki tipi ve gelişim durumu: Biberlerde epey kurt mücadelesi verdim bu sene. Öğle arası eve gittiğimde hafta sonu topladığımız biberler ile ektiğim biberlerin fiziksel bilgilerini karşılaştırdım. Biber dikiminde fideleri karışık diktiğimiz için çeşitleri karıştırmıştım çünkü. Ve @birnefestopraktan gelen kara isalıyı buldum. Kızardıktan sonra toplamışız.
  • Yetiştirme özellikleri: Ekstra özellik yok.
  1. Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli: Normal biber tohum ekimi kriterleri takip edilmeli.
  2. Tohum ekimi öncesi uygulanacak yöntemler (soğuk katlama vb.): Ekstra özellik yok. Normal biber tohum ekimi kriterleri takip edilmeli. Ben bir gün suda bir gün de nemli beklettim.
  3. Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri: Mümkün olduğunca güneşli alan ve gübreli toprak istiyor.
  4. Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır: Biber iyice olgunlaştıktan, kırmızılaştıktan sonra kurutularak tohumu alınabilir.
NOT: Biberi olgunlaştıktan sonra tatma fırsatı bulmamıza rağmen eşimle birlikte hoşumuza gitti, orta sınıf bir acılığı var, kahvaltılık acı sos yapmayı deneyeceğiz. Seneye daha çok ekmeli. Tohumun Anatohum 2014 projesinde olduğunu hatırlatırım. Anatohum 2014

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön