View Single Post
Eski 12-08-2007, 06:48   #121
Todor
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Keson kuyu

Bu başlıkta konuşmaya başlamışız, burada devam edelim.
Bu sezonun çok kurak geçmesi ile keson kuyumdaki su iyice azaldı. Bende çağırdım benim Eyüp Ustayı, "Abi 3 m daha inelim şu kuyuyu" dedim. Sağ olsun kırmadı geldi. Onlar eşelerken, bende aklımın erdiğince resimlemeye çalıştım.

Bilmeyen arkadaşlar için tekrarlıyayım, keson kuyu, betondan, taştan, biriketten yapılmış, yüzey sularını toplamaya yarayan kuyu. Benim kuyu 6 m derinlikteydi. Ancak 1.5 m daha kazabildik. Büyük bir kaya kütlesine denk geldiğimiz için daha fazla derine inmemiz mümkün olmadı. Şu anda günlük 150 ton kadar su geliri var.

Kuyu açma işlemi ise şöyle gerçekleşiyor;
İlk olarak yüzey istenen çapta, daire şeklinde kazılıyor. Benim kuyumun çapı 2m. Çıkan malzeme bir çıkrık ucuna bağlı kazanla yüzeye çekilip dökülüyor. 1 m derinliğe ulaşıldığı zaman, demir kalıplar çapı 180 cm olan bir daire şeklinde, kuyunun en derin yerinde bağlanıyor. Böylece 2 m genişliğinde olan çukurun içinde, 180 cmlik kalıp oluşuyor. Kenarladan 10ar cm boşluk kalmış oluyor.

Eğer bir problem çıkmazsa kazım işlemi öğlene kadar bitiyor. Öğleden sonra ise demir bağlanıyor, harç karılarak kalıbın arkasına dökülüyor. O günlük iş bitiyor.

Ertesi gün tekrar gelen ekip, yeniden kazmaya başlıyor. Öğlen dünden dökülen beton, artık donduğu için kalıp sökülüyor ve 1 m derinlikte yeniden bağlanıyor. Bu böyle kaç m derinlik isteniyorsa o kadar gün tekrarlanıyor.

Eğer kuyuda su gelmeye başlamışsa, bir motor ve şamadıra sistemi ile, içerde su birikmesine izin verilmiyor. Böylece aşağıda çalışan kişi çalışabiliyor.

Name:  malzeme çekilişi.JPG
Views: 6322
Size:  61.1 KB
Name:  kazan.JPG
Views: 6025
Size:  60.9 KB

Name:  harç.JPG
Views: 5892
Size:  63.4 KB

Name:  kuyunun içi yukarıdan.JPG
Views: 8208
Size:  23.8 KB