View Single Post
Eski 11-08-2007, 17:59   #47
kürşad
Ağaç Dostu

kürşad's Avatar

Giriş Tarihi: 27-10-2006
Cevap veren çıkmadı ve bu konuda deneme yapılmamış olduğunu varsayıp kendi deneme yanılmamı yapmaya karar verdim.
Toprak ağırlıklı toprak-torf karışımında çimlenen yeni dünyaları toprağı boşaltıp fideleri topraktan ayırdım.
- pet bardağın altına 2 delik açtım lehim makinası ile, yarıya kadar toprak-torf doldurdum,
- yeni dünya çekirdeklerinden hemen hemen hepsinden 3 er filiz çıkmıştı, en sağlıklısını bırakıp diğer 2 tanesini kırdım ve bu filizlerin halen yeşil olan çekirdekteki besin ile besleniyor olacağını düşünerek çekirdekleri filizlerden ayırmamaya çalıştım,
- parmağımla ortaya çukur açtım, yeni dünyaların kökleri 10 cm den uzundu, uçlarını koparıp bardağa soktum,
- kalan boş kısma torf-toprak doldurdum ve balkonda hortumun ucuna duş başlığı gibi bir sulama aparatı takarak hortumla yağmurlama şeklinde alttan iyice su akacak şekilde bol bol can suyu verdim.
- daha sonra banyonun içine yan yana sıraladım,
- dün de yine banyoda duş ile bir kez daha sulama yaptım, ölen kalan yok gibi görünüyor, yaprakları sağlıklı çıkanları kola şişelerine alıp kökerin biraz daha gelişmelerini sağlayacağım,
- 2 yaşında aşılanacağı için önümüzdeki yaz da bahçedeki yerine dikerim ve damlama ile yeterince kök ve gövde yapmasını sağlamayı düşünüyorum.

Aşı zamanı geldiğinde şöyle tatlı, sulu, iri meyveli bir ağacı olanlar aşı gönderirlerse 5-6 sene sonra meyvelerinin tadına da bakarız.
Resim de çekmiştim ancak şu an yükleyemiyorum, ileride mutlaka yüklerim.

kürşad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön