View Single Post
Eski 11-09-2015, 23:55   #3
esrabetül
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-09-2015
orkidemin yaprakları kurudu

merhaba ağaçlar.net üyeleri, aslında benim uzun süredir orkidem var ve çok sağlıklıydı, hem sık hemde çok çiçek açardı. Orkidemin iki ana dalı vardı jumbo boy, ve üzerinde bir sürü çiçeği vardı ancak 3 hafta evden ayrıldım ve eşim sulamayı unutmuş ve hiç havalandırılmayan ve kullanılmayan bir odada bırakmış, ( döndüğümde manzara çok kötüydü. dallarından biri köküne kadar kurumuş, bütün çiçekleri dökülmüş, kökleri çürümüş ve en acısı yaprakları buruşmuş ve yaprakların ortaları çürümüş vaziyette.
Ben kendimce bir bakım yaptım ama doğrumu bilemiyorum siz değerli ve tecrübeli üyelerden yardım almak istedim.
Ben orkidemin çürüyen yapraklarını kestim, onu yeniden diktim kuruyan dalıda kökünden kestim, artık tek dal kaldı. onu mutfak tezgahına camın önüne koydum orada hava ve ışık alıyor, saksısından da çıkarttım şeffaf plastik saksıyla duruyor. haftada iki kez bir şişe maden suyu veriyorum ve köklerinin sürekli ıslak kalması için az ama sık suluyorum.

Yeniden bir ana dal verir mi acaba?

Orkidem, benim nişan çiçeğimdi manevi değeri çok büyük buyüzden, yardımcı olursanız çok sevinirim.
Hayırlı akşamlar

esrabetül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön