View Single Post
Eski 10-09-2015, 04:12   #454
Sağanak
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-05-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi burhan ak Mesajı Göster
Arkadaşlar; Gökçeada'ya yerleşmek isteyenlerden biride benim. Daha doğrusu kafamda öyle bir fikir var ve adım adım uygulamak istiyorum.
Bu amaçla adada 5.500 metrekare bir tarla aldım. Fiyatı da bana çok uygun geldi. (25.000.-TL)Bir tanede şöyle 500 metrekare ev yapabileceğim arsa almak istiyorum.(fiyatlar 100.000 TL'den başlıyor) Ama arsayı her halde 2-3 yıldan önce alamayacağım gibi duruyor.
Tarlada bir tane armut ağacı var. Herhalde 100 yıllık falandır. 15 gün önce oradaydım. Armutlar ortalama olarak cevizin 1,5 katı kadar. Ama lezzeti mükemmeldi doğrusu. Ayrıca 6-7 tane de zeytin ağaçları var. Zeytin ağaçları 300-500 yıllık gibi duruyorlardı. Bir tanesi aşılı, gerisi aşısızmış. Aşılı olanların meyveleri gayet iyi idi. Aşısız olanların meyveleri çok küçüktüler. Ama aşısız olan yabani zeytin ağaçlarında inanılmaz miktarda zeytin vardı. Siz forum sakinlerinden öğrenmek istediğim(ama sadece sakin olanlar cevap versin lütfen, asabi olanlar değil!!)
1- Bu tarlaya bir ev, hiç olmazsa temelleri olmayan ahşap kulübe yapabilir miyim?(Arazi 1. derece doğal sit alanı kapsamında. Kadastro yola da cephesi yok ne yazık ki. 50 metre aşağıda çeşme var. Yaz-kış akıyor Şahane deniz manzarası ise insanı mest ediyor.)

2-Dediğim gibi arazide sadece 6-7 tane ağaç vardı. Boş olan yerlere adaya özgü karadut fidanlarından diksem; ada da her yerde bolca mevcut olan keçilerin elinden kurtarmak mümkün mü?

3-Tarlada halihazırda yetişmiş olan devasa yabani zeytin ağaçlarının zeytinlerinden faydalanmak mümkün mü? Yağlarını sıktırsam kullanılabilir mi?

Herkese selamlar.
Sayın burhan ak , öncelikle araziniz hayırlı olsun. Bahsettiğiniz konular hakkında pek bilgi sahibi olmasam da yardımcı olmaya çalışacağım.

Maalesef 1. derece doğal sit alanı olduğu için ağaç dikmek bile izin gerektiriyormuş. Henüz öğrendiğim bilgilere göre balıkçı barınağı yapabilirsiniz.

Bildiğim kadarıyla yabani ağaçların tek farkı geç meyve vermeleri. Sizin ağaçlar yeterince yaşlı olduğu için kıvama gelmişlerdir diye umuyorum .

Mesajın başında belirttiğim gibi bu konular hakkında pek bilgi sahibi değilim ancak , uzun süre cevap alamayacağınızı varsayarak elimden geldiği kadar
yardımcı olmaya çalıştım. Şimdi soru sorma sırası bende .

1- Araziyi almadan önce bahsettiğiniz özelliklere sahip olduğunu biliyor muydunuz ?

2- Ada dışında bir araziye yerleşmeyi düşündünüz mü ?

3- 2-3 yıl sonra yapmayı düşündüğünüz ev 50m2 mi ?

4- Birikim durumunuz nedir ?

Soruları sorma amacım merak değil , size yardımcı olmaktır. Herhangi birine cevap vermek istemezseniz saygıyla karşılarım.

İyi günler diliyorum.

Sağanak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön