View Single Post
Eski 07-09-2015, 22:20   #302
aastraa
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-07-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi musk Mesajı Göster
Kafa karışacak veya çelişkiye düşmenizi gerektirecek bir durum yok.
O alıntıladığınız bilgiler, sizin iç ortamda baktığınız bitkinin görüntüsü ile örtüşmüyor. Durum ortada zaten.

Benim Cycasım geçen kışı aynı yerde dışarda geçirdi. . Yapraklarını etrafında iple bağlayarak topladım ve üzerine ince bir naylon geçirdim. Günlerce kar altında kaldı ve -7 leri gördü. En ufak bir zarar da görmedi...

Siz bitkiyi 2 gün once almış ve bu soruyu soruyor olsaydınız gelen cevaplarla belki kafa karışırdı ama durum zaten ortada.

Sizin cycasınızın mevcut durumu tamamen ışık yetersizliğinden olduğuna göre?

"Gölgede aydınlık" dediğimiz zaman çoğumuz ışığın girdiği en az ortamı düşünürüz ama oyle değil.
Aydınlık dediğimiz zaman, güneşte açacağımız "güneş şemsiyesinin" altında oluşan ışık miktarını düşünmek lazım.

Alttaki, 15 yaşından büyük olan ve aldığımdan beri saksıda ve dış ortamda baktığım cycas ın yapraklarına dikkat edin. Günde en az 3 saat direct güneş alır, bunun dışında da açık ortamda olabilecek güneş harici ışık miktarını iyi kötü tahmin edebilirsiniz.

Eklenti 573700

Sarı hattın üzerindeki yapraklar bu sezonun yaprakları ki, 25 i geçiyor.

Evdeki ışığı, bu ortamla karşılatırdığımızda (özel bir aydınlatma yok ise) 50 halojen karşısında bir ampul ışığı olduğunu düşünmek yanlış olmaz sanırım.

Dilerim bu bitkiye düşkünlüğünüz ve sevginiz bulunduğu ortamda gelişmesini sağlar.
Ama bana sorarsanız gittikçe zayflayacak ve seneye bir yaprak ya verecek ya da vermeyecektir.
Bu da benim bitki. En az 15 yaşında ve 11 yıldır bahçede. Sürekli güneş altında ve yazın 6-7 ay boyunca her gün sulanmaktadır. Suyu çok seviyor. Gelelim fotoğrafa. Altta, kök kısmında en az 25 adet yumru(yavru) var ve yaklaşık 2 aydır vermekte. En üst kısmında yeni yapraklar 35 civarında. Hemen onun altında tohumları içeren açık renkli kısım. Bu resimden sonra, altta bulunan eski yapraklardan 2 sıra halinde 38 adet kestim. Ve tohumları da aldım. Ben de tecrübelerimi paylaşmak istedim. Selamlar.

Eklenen Resimler

aastraa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön