View Single Post
Eski 03-09-2015, 15:28   #4
MeyveliTepe
agaclar.net
 
MeyveliTepe's Avatar
 
Giriş Tarihi: 22-03-2007
Şehir: Kocaeli
Mesajlar: 8,856
Yazılabilir, çözüm aranabilir bir çok konu var ama iki çok temel konudan bahsedeyim öncelikle.

Birincisi enerji. Her ne kadar tüm enerjiyi elektrik formunda kendinizin üretmesini hedefliyor olsanız da, düşündüğünüz altyapıda bu pek mümkün olmayacak. Söz gelimi ısı pompası kullanacak iseniz (ki kesinlikle tavsiye ederim) fotovoltaik veya rüzgar tribünü yoluyla bu enerjiyi elde etmeniz önümüzdeki on yıl için pek mümkün görünmüyor. Bunun sebebi, ısı pompası devreye girdiğinde büyük ihtimal sağlayabileceğiniz veya depolayabileceğinizden çok daha fazla akım çeker. Bu esnada mutlaka şebeke enerjisine ihtiyaç duyarsınız.

Elbette bu enerji üretmenize engel bir durum değil. Beklediğiniz gibi yatırımı kendini 6 yılda amorti edecek bir teknoloji bulabiliyorsanız mutlaka yapın. Ürettiğiniz düzensiz elektriği çift yönlü sayaç ile devlete satarsınız.

İkincisi su. Yağmur suyu biriktirerek tüm su ihtiyacınızı çözmeyi düşünüyorsanız ihtiyaç duyduğunuz depo büyüklüğü 200 ton ve üzeri olmalı. Yapmayı düşündüğünüz gölet de bunu çözemeyebilir. Yağmur dışında havadan su sağmanın çeşitli yöntemleri var ama bunların hepsi epey bir yatırım gerektirir. Dolayısı ile yağmur suyu kullanımı ile ilgili düşündüklerinizden büyük yatırım gerektirmeyenleri uygulayın, mutlaka faydalı olacaktır ama yeterli olması fazlasıyla şüpheli.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön