View Single Post
Eski 31-08-2015, 21:19   #63
Resulgur
Ağaç Dostu

Resulgur's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Muda Mesajı Göster
Biraz geç cevap verdim ancak kusura bakmayın. Denemeden bir şey yazmak istemedim. Saplı tohumları elinizle sıyırıp topluyoruz. Daha sonra iki elimizle ovalayınca tohumlar çıkıyor üstlerinde bulunan kabuk da parçalanıyor. Daha sonra bir kapta toplayıp alttaki başka bir kap içine dökerken üflediğinizde tohumlar ağır olduğu için alttaki kaba düşüyorlar. Kabuklar ise uçup gidiyorlar.

Patlıcan çekirdeğini çıkarmak için ise el veya ayakla yuvarlayarak ezerek çekirdeklerin etrafındaki etli kısmın sulanması sağlanıyor. Etli kısım sıvı hale gelince ucunu kesip su içerisine çekirdeklerle beraber akması sağlanıyor. Daha sonra da süt süzgecine dökerek çekirdekleri akar su altında yıkanıyor. Daha sonra kurutup hava alan bir torba içerisinde sakladım.

Aslında bu şekilde tohumların nasıl alınması gerektiği ile ilgili bir başlık açılsa iyi olacak.
Sn. Muda bilgi için çok teşekkür ederim. Aynen bende düşündüm böyle bir başlık atılsa diye foruma baktm başlık var ama içerisindeki bilgiler yetersiz. Tohum alma resimlerle anlatılsa çok daha güzel olur.

Resulgur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön