View Single Post
Eski 31-08-2015, 10:34   #12
ERKUŞ
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-08-2015
tüm bilgilerde açık salma alanda 4 metrekareye bir tavuk olarak hesaplama yapılır ancak sizin bahçenizde ayrıca ekili ağaç v.s. var onlara zarar gelmesin istiyorsunuz tavuklar tabiatları gereği (salmada özgür doğal ortamında) yeşilliği talan edecektir ancak sayıyı düşük tutarsanız yerlerdeki böcek solucan v.s. daha fazla olacağı için tavuklar ilk olarak onlara yönelecektir benim tavsiyem 1 dönüme 150 adet tavuktan fazlasını koymayın ayrıca köy yumurtası pazarı oluşturmakta istiyorsunuz bunun için de size kombine bir ırk olan (hem et hemde yumurta verimi maksimum) plymut öneririm benim tüm tavuklarım plymut ve bende sizin gibi kendi bahçemde bakıyorum 500 metrekare bir bahçem var tavuklara tahsis ettiğim içinde 40 adet tavuk var beni hiç yarı yolda bırakmadılar günlük hasılatımı sabah 10,00 da toplarım yaz kış. bir diğer konuda yarka. eğer kendiniz organik doğal bir üretim istiyorsanız tavukları kendi haline bırakın ben bir tane tavuk bir tane horozla sayıyı 80 e çıkardığım günleri bilirim ama zamanla tabi hazır aldığınız yarkalarda hastalık olabilir onun için güvenilir yerler tercihiniz olmak zorunda civciv alırsanız 7/8 ay üretimsiz gideriniz olacak vede çok zor annesiz büyüyen civciv köy tavukları gibi eşelenmeyi bilmiyor beslenmeyi bilmiyor o yüzden şiddetle tavsiyem doğal üretimse herşeyiyle doğal olması aracınız müsaitse halden veya manavdan atık yeşillik getirip bahçenizde tavuklara ziyafet vermeniz (atık ama küf,çürük olmayacak) gider olarak buğday arpa ve mısırdan daha cazip olacaktır. arz talebe göre hayvan sayınızı arttırmanızı önerrim çok önemlidir ilk başta 150 veya 1000 tavuk alıp müşteri bulamazsanız tamamen zarar günahtır hepimiz ekmek parası için didiniyoruz o yüzden 5/10 adetle başyayın ve gelen yumurta talebine göre sayıyı arttrın horozların fazlasını (damızlık olanları veya olanı seçtikten sonra) + (10 adet tavuğa 1 adet horoz kafi) satabilir nakte çevirebilirsiniz köy tavukları doğal ortamı olduğu müttedçe size 4 ila 5 yıl ürün verecektir bende sizler gibi hiç ile başladım ve zamanla 80 adeti hatta 120 leri dahi gördüm ama herzaman mekan sıkıntım yüzünden sayıyı 40 a çektim herkeze bol kazançlı ve bereketli günler dilerim.

ERKUŞ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön