View Single Post
Eski 28-08-2015, 15:00   #87
aziztoprak
Ağaç Dostu

aziztoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 16-10-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ykaya194 Mesajı Göster
Evimizin,damımızın ve bahçemizdeki su pompaların elektrik ihtiyacını kendimiz güneş ve rüzgar enerjisinden sağlayabiliriz. Güneş ve rüzgar enerjisi üretim ünitelerini kombine kurarak hem güneşli havalarda hemde bulutlu havalarda kesintisiz elektrik üretebiliriz.

Kozçeşme/Biga'da doğup halen Balıklıçeşme/Biga'da ikamet eden emekli ilahiyatçı arkadaşım Basri Davuça'nın kurduğu sistemi burada görseller ile izah etmeye çalışacağım.

Evinin çatı katına monte edilmiş 4 adet her biri 250 watt kapasiteli güneş panelleri
Eklenti 442484

Yine çatı katında 1000 wattlık rüzgar jenaretörü (türbünü )
Eklenti 442485

Manuel ve otomatik kontrol paneli, hem manuel hemde otomatik şehir cereyanına geçebiliyor
Eklenti 442486

4 adet her biri 250 watt kapasiteli akü ve doğru akımı 220 volta dönüştüren invertör ve kesiçisi
Eklenti 442487

Traktörün arkasına takılabilen 2 tekerlekli römorka monte edilmiş 4 adet akü ve invertör.
Eklenti 442488

Şu şekilde bir uygulama mümkün müdür? Bildiğiniz gibi artık günümüzde güneş panelleri tarlalara döşenerek elektrik üretiliyor. Diyorum ki bu panelleri yerden 5-6 mt kadar yüksek kotta döşesek. Alttaki tarlada da güneş ışığına ihtiyacı fazla olmayan türde (bu tür sebze meyveler var mıdır tam bilmiyorum) mahsul ekilebilir mi? Böyle bir uygulamada tarla alanını 2 şekilde kullanmış oluruz. Ayrıca güneş panellerinin kenarına yağmur olukları döşenerek yağan yağmurun büyük bir depoda toplanması sağlanabilir. Güneş panellerinden elde edilen elektriğin bir kısmı da bu depodaki suyu pompalar vasıtası ile yine tarlanın sulanmasında kullanılabilir. Artan elektrik te devlete satılabilir. Ne dersiniz mümkün mü böyle bir uygulama?

aziztoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön