View Single Post
Eski 26-08-2015, 20:05   #23
erkanbey
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Giriş Tarihi: 14-08-2013
Sorularımı maddeler halinde yazıyorum ki kaynamasın.

1-deniz yosunu,balık unu,karides unu,muz kabuğu,yumurta kabuğu bunlar aynı tarz doğal organik ürünler değil mi?Balık unu,karides ve deniz yosunu suda eriyormu ki gübre olarak kullanılıyorda yumurta kabuğu kullanılamıyor bu kısımda takıldım mesela.

2-Eğer bu maddeleri organikte olsa ayarsız kullanma sıkıntı yaratıyor ise bu malzemeleri enzime katarsak enzimin içerdiği değerlerde kattığımız maddelerle orantılı olmayacak mı ki çoğu kişi enzime ne ağırlıklı olmasını istiyorsa ona göre malzeme koyuyor.O zaman enzimdede kullanmak zararlı mı?(miktarları ev ortamında ayarlıyamayacağımızı varsıyorum)

3-Bir mineralin olması gerekenden fazla olması diğerinin alınımını kısıtlar cümlesinden yola çıkarak,Kompost yapımında yumurta kabuğunu bol miktarda kullanmamızda veyahut kullandığımız yeşil malzemenin azotununda fazla kaçtığını düşünürsek ve sonucunda bitki mineralleri dengeli alamayacaksa o zaman yumurta kabuğu,yosun vs bunları kompostlardada mı kullanmamalıyız?

4-toprağa dengeleyici görevi yapsın diye alınamayan mineralleri alınır yapsın diye ph dengelesin diye leonardit koyuyoruz.O halde toprağa fazladan katmış olabileceğimiz bir muz(potasyum),yumurta kabuğu(kalsiyum) vs ne zararı olabilir zaten leonardit bu dengeyi sağlamayacakmıdır?Biz eksik olduğunu düşündüğümüz minerali ekleriz bitki ihtiyacı kadar alır.

5-Ek besin uygulama isteğimizin sebebi bazı sebzelerin ihtiyaçlarının toprakta bulunandan fazlaca olması değilmidir?Ev ortamında bu değerleri ölçemiyoruz o sebepten bir örnek verecek olursam domates, 50 kalsiyum 20 potasyun istiyor ise toprağımızda kalsiyum standartlarda 30 potasyum 10 olarak bulunuyorsa bizim domates dikerken toprağına yumurta kabuğu ve muz kabuğu eklememizin faydası mı daha çoğunluklu zararımı daha çoğunluklu olacaktır?Ne ihtiyacı olduğunu bildiğimiz bir bitkiye istediğini ölçüm yapamıyoruz diye vermemek daha mı doğru?

6-yapacağım organik malzemeleri ben zaten kafama göre miktarlarda koymayacağım toprağa.Türkiyede yeteri kadar kaynak yoktur belki ama yabancı dilde çekilmiş bir sürü video var organik malzemelerle yapılan gübrelemeyi oradan çeviride bulunup miktarları o oranlarda kullanmak dediğinizin aksine zarar değil fayda sağlamaz mı?Onlarda alet edavat bizdekinden daha fazla ve ulaşılabilir olduğu için oranları olması gerektiği gibi dengeliyor olamazlar mı?

7-Bir firmanın karidesten yaptığı gübre yarayışlı,deniz yosunundan yaptığı yarayışlı,kendimizin karidesten yaptığı,deniz yosunundan yaptığı organik gübre değerini bilmediğimiz için yarayış hale mi geliyor?

8-O halde yaptığımız enzimlerde toprağımızdaki mineral dengesini bozuyormu?Veya zaten bozuk mu veya değilmi bunu nasıl bilebiliriz?Zaten yapmaya çalıştığımız şey bozmaya çalışmak değil yapmaya çalışmak.

9-Bitkilere torpil geçmek yanlış mı domates kalsiyumu çok seviyor diye kalsiyum koymak,başka bir sebze örnek olarak fosforu fazla istiyorsa onu fazla vermek,ilkbaharda azota yüklenip tüm bitkilerde,meyve bağlama döneminde azotu azaltıp potasyuma ağırlık vermek (tabi doğal olarak bunların değerlerini bilemeyeceğiz) o zaman bu işlemleri yapmamalı mıyız?

10-Hem kimyasal kullanmayıp hem kendimiz organik malzemeyi dengesiz kullanacağımızdan dolayı kullanmadan organik gübre ihtiyacımızı nasıl karşılayacağız?Organik hazır satılan gübrelerden mi?Fiyatları uçuk olanlardan hani.

11-Sebazios'un bahsettiği potasyum nitrat kimyasal gübre oluyor sanırım.Bitki mineralin kaynağına bakmaz gerekli minerali alırsa lezzetli meyve verir mantığı doğrumudur?Eğer doğru ise bizim kimyasal kullanmayalım çabamız boşa mıdır?

12-Çekmecemde 4 şişe geçen sene ucuz diye aldığım kimyasal sıvı gübre varken benim bu denli araştırıp yırtınmam gereksizmidir?Öyle ya sonuçta dengeli olarak çoğu minerali içeriyor.

13-Son olarak her yıl bahar ayında toprağıma %10-%20 oranında karıştıracağım solucan gübresi tek başına yıl sonuna kadar başka bübre katkısı yapmadan sebzelerimin hasadını bol ürünlü olarak almam için yeterli olur mu?Toprağım içeriğini 22 nolu mesajda yazmıştım.

14- Toprağım bu durumda iken ben bir yandan irfan çayı(çok nadir yapabilirim),solucan gübresi çayı(sürekli yapabilirim),enzim(sürekli yapabilirim) bunları uygulamalıyım.Yoksa baharda uyguladığım solucan gübresi her anlamda yeterlimidir?

15-Toprağımızı hazırladık domates biber,hıyar fidelerimizide dikeceğiz.Ek besin kullanmayalım mı bol ürün almak için yapabileceğimiz birşey yok mu?

16-Enzim yaparken 5 lt lik bir kapta 1 kg katı malzeme katacağız 500 gr muz 500 gryumurta kabuğundan enzim yapsak bu enzimin içeriği ful potasyum ve kalsiyum olmayacak mı?Hal böyle iken bunu bitkiye vermek bitkinin mineral dengesini bozmayacak mı?

17-İrfan çayı ve solucan gübresi çayı haricindeki tüm yapacağımız karışımlarda(enzim,kompost,muz kabuğu kullanarak veya yumurta kabuğu kullanarak yapılan çay,direk kafamıza göre ekleyeceğimiz mineral)hepsinde bitkinin mineral dengesini bozma ihtimalimiz yüksek doğrumu çünkü hepsinde malzemeler dengesiz kaçacak illaki kimyasal ortamda ölçemeyeceğimiz için.
İrfan çayı ve solucan çayını ise direk topraktan alıp oksijenle bakterileri çoğaltıp başka mineral eklemeden toprağa geri sunuyoruz.

18-İllede organik ürün yetiştirecem diyorsan ana malzemesi önemli değil organik ama dengeli hazırlanmış gübrelerden satınal keyfine bak mı diyorsunuz?Potasyum zengini ayrı, azot zengini ayrı,kalsiyum zengini ayrı.
Mesela balık unu,deniz yosunu,karides gübresi ayrı gibi.

19-Tüm dünya toprağına yumurta kabuğunu bütün veya pişirip ezerek bir şekilde veriyor anladığım kadarıyla tüm dünya büyük bir yanlışın içinde yer alıyor.Çünkü yumurta kabuğundan kalsiyum katı halde alınamıyor sizlerin anlattığından anladığım kadarıyla.

20-Yumurta kabuğundan kalsiyumu toprak alamıyor ya bu özellik sadece yumurta kabuğunda mı var yoksa çoğu organik maddede mi öyle mesela kuruttuğumuz veya yaş muz kabuğunu toprağa koysak bitki potasyum alamaz mı illaki sulandırmak mı gerekli veya bir asit ile birleştirmek.

21-Benim yumurta kabuğu mevzusundan başlayıp organik malzemelerle besleme merağım internette izlemeye başladığım orcan öbekçi adlı şahısın videolarından esinlenmekten ileri geliyor.Öyleki şahıs anlattığı videolarda hep başka yabancı videolardaki yapılan işlemleri yaptığını kendi icadı olmadığı dile getiriyor ama anlattıklarıda gayet mantıklı ondan dolayı yumurta kabuğundaki anlaşmazlığımız.

Aynen şu şekilde anlatıyor yumurta kabuğundan kalsiyum elde etmeyi.200 derecede pişmiş yumurta kabuğu ezilir sirkede bekletilir.Yumurta kabuğunun formülü CACO3(kalsiyum karbonat.Sirkeyide asit olarak kabul edip formülü 2H+ olarak kabul ediyor.Asit kalsiyum karbonattaki 1 oksijeni yanına alır 2h yi oksijenle birleştirince sirkenin su haline geldiğini yazmış(doğru ben sirkenin ph ölçtüm 2-3 geliyordu,yumurta kabuğuyla karışımından sonra ölçtüm 7 gibi geldi ph kağıdı ile)Diğer tarafta CACO2 kaldı diyor Co2 de karbondioksit formülü oda kabarcık olarak uçtu gitti geriye kalan Ca yani kalsiyum.

Bu şekilde anlatmış gayetde anlaşılır inandırıcı bende bunu benimsedim.Siz ısrarla sıvı kısımı kullanacaksınız deyince ondan kabullenemedim birde sulandırıyoruz sıvıyı neden ki?zaten ph 7 .Katı kısım saf kalsiyum ise neden bitkiler bunu topraktan alamıyor o kısımı çözmekte zorlandım.İllede eriyebilen ürünlerimi alabilir bitkiler ki zamanla hepsi erir zaten toprakta.

Baya bir uzun oldu ama bütün kafama takılanları yazdım ohhhhh.

Cevap vereceklere şimdiden teşekkürler.

erkanbey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön