View Single Post
Eski 15-08-2015, 16:29   #271
bacak
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-08-2015
ideal saksı toprak karışımı

ben şu oranları kullanıyorum toprağı hazırlarken;

%50 saksı toprağı, torf
%30 perlit
%15 solucan gübresi
%5 biobizz premix

perlit: suyu ve havayı tutar. 3 farklı şekilde satılır. çok ince, ince ve kalın olarak. çok incesi toz gibidir, bildiğim kadarıyla o tarımda kullanılmıyor. ince olan nasıl desem ayçekirdeği büyüklüğündedir taneleri, saksı toprağına karıştırmak için uygun olanı budur. kalın olan ise yaklaşık pinpon topu büyüklüğünde tanelerden oluşur tarlalarda kullanılır. istanbul'da tahtakale'deki, ankara'da ulus'taki kimyacılarda bulunabilir.

solucan gübresi: seralarda falan da rahatça bulunuyodur eminim ama ben internetten aldım hep bugüne kadar. şurası sabit kargo ücreti olduğu için daha uygun büyük hacimli şeyler almak için; biobizz worm humus solucan gübresi
ya da burdan; Toprakvesu.com 2009 | Türkiye'nin ilk Hydroshop' u

biobizz premix: biobizz'den başka marka var mı bilemiyorum, bu içinde binlerce faydalı bakteri vs. barındıran bir tür kompost. toprağa biyolojik canlılık katar, bu faydalı bakteriler topraktaki solucan gübresini yiyerek sentezler ve bitkinin emebileceği bir şekle çevirir. bu faydalı bakteriler olmadan hiç bir gübre çalışmaz aslında; Toprakvesu.com 2009 | Türkiye'nin ilk Hydroshop' u

kimyacıya gitmişken perlitin yanı sıra "ingiliz tuzu" da sorun, bulursanız alın. toprağın ph'ını düzenler o da.

özetle genel kural şöyle. %50 torf, %30 (perlit, vermikülit, leonardit, ingiliz tuzu, vs..), %15 gübre %5 toprak canlandırıcı. solucan gübresi yerine yarasa gübresi trcih ederseniz ondan miktar olarak çok çok daha az koymanız yeteceği için diğer oranlarla oynayabilme imkanı doğar. perlit miktarını arttırabilirsiniz örneğin, toprağınız oldukça havadar olacaktır, bu da kök gelişimi için çok iyidir.

önemli not: perliti karıştırırken maske kullanın.

Düzenleyen bacak : 17-08-2015 saat 03:10
bacak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön