View Single Post
Eski 30-07-2015, 12:59   #6
sinbas
Ağaç Dostu

sinbas's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi haymatlos Mesajı Göster
Merhaba.

İki yıldır süne zararlısı ile savaşmaya çalışıyorum ve ne yazık ki kazanan hep o oluyor. Süne zararlısının dometes bitkisine verdiği veya verebileceği zararlar konusunda hiçbir kaynak bulamadım. Bu işlerden anlayan arkadaşilar konuyu okuduğunda "süne ile domatesin ne alakası var, süne hububata zarar verir " diyebilirler. Çünkü iki haftadır okuduğum tüm kaynaklar sünenin tahıl ürünlerine verdiği zararlara ilişkin. Benim domateslerime verilen zarara benzer varar veren tek zararlının domates güvesi olduğunu öğrendim. Ama bahçemde o böceğe benzer hiçbir canlı göremedim.

İki yıldır domates yetiştiremiyorum. Daha doğrusu yetişiyor da özsuyu süneler (ya da o yaratık, her ne ise) tarafından emildiği için sarımtırak, kahverengi, iç kısmı odunumsu domatesler alıyorum.

Ne yapmalıyım? Teşekkür ederim.
PİS KOKULU YEŞİL BÖCEK
(Nezara viridula)

Name:  pis.jpg
Views: 4801
Size:  18.3 KB

PİS KOKULU YEŞİL BÖCEK TANIMI VE YAŞAYIŞI

• Ergini 13-15 mm boyunda yeşil renktedir.

• Nimfleri ergine benzer, yeşil ile kahverengi arası renktedir.

• İlk dönemlerde toplu halde yumurta kümesinin çevresinde bulunurlar, daha sonra dağılırlar.

• Ergin ve nimfler bitkinin meyve yaprak ve gövdesinde beslenir.

• Yılda 3 döl verirler.

PİS KOKULU YEŞİL BÖCEK ZARAR ŞEKLİ

• Bitki özsuyunu emerek beslenirler.

• Gelişmekte olan meyvelerde emgi yaptığı yerlerde açık sarı, beyazımtırak renkte lekeler oluşur.

• Büyümekte olan meyvelerde şekil bozukluğuna yol açarlar.

• Olgunlaşmış meyvelerde zarar gören kısmın rengi açılır, buruşarak çöker, normal dokuya nazaran daha sertleşir ve süngerimsi görünüm alır

PİS KOKULU YEŞİL BÖCEK ZARARLI OLDUĞU BİTKİLER

• Domates, biber, patlıcan, börülce ve fasulyede zararlıdır.

PİS KOKULU YEŞİL BÖCEK MÜCADELE YÖNTEMLERİ

Kültürel Önlemler

• Yabancı ot temizliği yapılmalıdır.

• Çayırlık ve ormanlık alanların yakınına sebze yetiştiriciliği tercih edilmemelidir.

Kimyasal Mücadele

• Bitki başına 5 ergin+nimf olduğunda ilaçlama yapılır.
kaynak

Eklenen Resimler

sinbas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön