Konu: Nepenthes
View Single Post
Eski 19-07-2015, 22:08   #203
lost_raven
Ağaç Dostu
 
Giriş Tarihi: 01-09-2007
Şehir: eskişehir
Mesajlar: 134
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bet10 Mesajı Göster
Herkese Merhabalar,
Kıbrıstan getirmiş olduğum nephentes alata ile ilgili birkaç sorum olacak.
bitkiyi aldığım çiçekçi birkaç genel öneride bulunup yollamıştı. dediği gibi nemli ortamda direk güneş görmeyecek şekilde muhafaza ediyorum ve sabah - akşam fısfıs ile yapraklardan ve dibinden bol miktarda suluyorum.

fakat sağlıklı olduğundan şüphelerim var. resimde de görüldüğü gibi bazı şişeciklerinde ve yapraklarında kararmalar var . ayrıca dış bölümden değil de içinden yeni şişecik oluşumu yapıyor. bu da şişelerin gövdelerin arasında sıkışmasına, nemli dibine değmesine ve çürümesine neden oluyor.

işin üstadlarından bilgi ve öneri almak istiyorum. bitkinin durumu iyi midir? daha büyük boy bir saksıya geçmeli miyim? canlandırmak büyütmek ve çoğaltmak için neler yapmalıyım?

cevaplarınızı bekliyorum.
saygılar...

Öncelikle bitkiniz büyük ihtimalle nepenthes alata değil nepenthes ventrata (alataXventricosa hibriti). Evet bitkiyi direk güneş ışığına koymayın ama iyi ışık alan bir yere koyun. Arada sırada fısfıs yapmanız uygundur fakat her gün bol bol sulamanıza gerek yok, toprak sürekli ıslak olmasın nemli olsun (çeşme suyu kullanmayın).

Yeni saksıya şuan geçmenize gerek yok. Bitkiniz serada yetişen ve birden sera ortamından çiçekçiye veya eve gelen bir bitki olduğundan yeni yerine alışması zaman alacaktır; bu süre zarfında üzerindeki bütün ibrikler kuruyabilir, endişe etmeyin. Sabır gösterirseniz bitki kendine gelip yeni yaprak ve ibrikler verecektir.

lost_raven Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön