Konu: Nepenthes
View Single Post
Eski 16-07-2015, 00:16   #200
lost_raven
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-09-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi RaJeV Mesajı Göster
Hocam,

Ponza pH değeri 5,5-6 arasında. Perlitinki de 6-7 arasında değişiyor.

Perlit kullanıldığı taktirde saksı değişimi daha sık yapmak gerekiyor. Çabuk deforme oluyor. Her yıl toprak değişimi yapıldığı sürece sıkıntı yok dediğiniz gibi.
Benim aklımda kalan 2sinin de ph yaklaşık aynı, zaten etoburlarda ph 2-3 olması lazım o zaman da ikisini de kullanmamamız lazım. Burada ana sorun şu zaten sphagnum yosunu ile veya baltık torfu ile karıştırdığımızda asitlik yine etoburlara uygun bir seviyede kalıyor ama mineral salınımı açısından Ponza az da olsa salınım yapabiliyor, perlit ise salınım yapmıyor.

Şu yazıdan özellikleri görülebilir Perlit, Vermikulit, Ponza, Volkanik Tüf, Cüruf, Plastik köpük, Kum, Çakıl, vb.

pomza ve vermikülit gibi maddeleri daha çok pinguicula gibi görece alkali seven bazı türlerde kullanıyoruz.
Bu arada beyaz/gri olan pomza ile kahverengi olan pomza/cüruf arasında da yapı farkı var.

Perlit eskiyince ve tozuyla falan kullanılmışsa toprağı çamurlaştırıyor doğru, ama kullanmadan önce tozu yıkanırsa sorun yok bence. Zaten etoburlarda enaz 2 yılda bir toprak değişimi yapılmalı diye düşünüyorum; 2 yıl da dayanacaktır perlit.

Neyse sonuç olarak ben tecrübemi söyleyeyim isteyen istediği şekilde karışım hazırlayıp kullanabilir, yaptığı karışımda başarılı olup olmadığını bizimle de paylaşırsa hepimizi yararına olur
Tabi bu deneme süreci 1-2 ayda anlaşılmayabilir.

lost_raven Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön