View Single Post
Eski 10-07-2015, 17:17   #109
Remlak
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-08-2014
Epeydir foruma yazamıyordum ama ara sıra girip yazılanları takip ediyordum.
Bu konuyu görünce kendi yaptığım solüsyonu yazayım dedim.
katkideposu.com sitesinden 1 kg polisorbat 80 emülgatör aldım.

polisorbat 1 Kg

sanalpazar.com sitesinden 1 Lt Parker Neem yağı aldım. Şu an 1 Lt olan satılmıyor 0,5 Lt olan şurada

http://www.sanalpazar.com/parker-nee...-ml/i-60109925

Öncelikle her ikisini de 1/1 oranıyla iyice karıştırdım.
Ben bu karışımı 200 ml neem yağı ve 200 ml polisorbat 80 şeklinde hazırladım.Bu karışımı 3 saat kadar beklettim her hangi bir ayrışma görmeyince önce 5 Litrelik PET su şişesine (sıcak) su ile ilave ettim ve yine 3 saat kadar bekletip ayrışma var mı diye baktım ayrışma olmayınca 16 Litrelik akülü sırt pompasına su doldururken yavaş yavaş ilave ettim.
Bu kez 1 saat kadar bekledim baktım yine ayrışma göremedim zaten akşam üzeri olduğundan bahçedeki tüm ağaçları domates salatalık gibi sebzeleri güzelce ilaçladım.
2 gün sonra tatile gittiğimizden henüz sonucunu göremedim şimdi tatil dönüşü kontrol edeceğim bir sorun görmezsem ikinci uygulamayı da yapacağım.

Burada dikkat edeceğiniz önemli nokta öncelikle polisorbat 80 ile neem yağını karıştırmaktır.
Yoksa sonuç alamazsınız, çünkü ben denedim.

Düzeltme : Umarım bu şekilde deneyen olmamıştır, doğrusu ilk su ilavesinde eklediğimiz su elimizi yakacak kadar sıcak olmalıdır, bu sıcak suyu ilave ederken yine yavaş yavaş ilave etmeli ve sürekli karıştırmalıyız.

Ayrıca bakmak isterseniz şu sitede değişik bir tarif var, verilen tarifi ben denedim ancak başaramadım.

Neem Insect Spray: Making And Using Neem Garden Spray

"For 20 liters of a 1% solution of neem insect spray you need:

200 ml neem oil
20 ml insecticidal soap
20 liters of water"

Düzenleyen Remlak : 14-02-2016 saat 20:21 Neden: Eksik bilgi.
Remlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön