View Single Post
Eski 29-06-2015, 15:25   #14
A_NOMAD
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Giriş Tarihi: 09-12-2013
Ve ağır toplarım...

Gece bu sayfayı açtıktan sonra, içimde aniden patlayan bir itici güçle yerimden kalktım ve ağır toplarımı 'bismillah, bismillah' diyerek kucaklayıp teker teker balkona taşıdım Saksıları çok büyük, haliyle oldukça ağır. Hazır balkonumda rüzgar yokken bunu yapmam iyi oldu.

Eh, bir gecelik gelinim de çok şükür tomurcuk sahibi, ona taşındığını hissettirmemek için öyle yavaş hareket ederek taşıdım ki fıtıklı belim, haklı olarak isyan etti...

Efendim, bir gecelik gelinimin (Epiphyllum oxypetalum) ismi 'Prenses'. Yakın zamanda fotoğraflanmış halini buradan görebilirsiniz, taze tomurcuğumuzun ilk fotoğrafı da burada

Total görüntüsünü almaya çalışmak yerine, bu sayfa için üst dallarının bir fotoğrafını çektim az önce. Balkondaki ilk fotoğrafımız

Name:  Prenses üst dallar.jpg
Views: 3954
Size:  71.5 KB

Prenses'in saksısı, günün ilk ışıklarıyla birlikte sapık ruhlu kumruların şiddetli saldırısına maruz kalmaya başlayınca apar topar ve saçma bir şekilde (toprağına yaklaşmaktan caydırıcı olsun diye birkaç şiş sokuşturarak) saksıyı kendimce korumaya aldım

Akşama doğru ya da yarın, bir parça gözenekli tül alıp toprağının üstüne örterek (kumruları bu kadar heyecanlandıran şey, toprağındaki perlitler ya da 'buraya ne güzel yuva kurulur' algısıdır diye düşünüyorum) daha mantıklı bir koruma uygulamayı planlıyorum.

Prenses'in dışında birkaç farklı atlasım daha var, onları da iki adet kocaman saksıya aranjman halinde yerleştirmiştim ve bunu sevdiler.

İlk atlas aranjmanımın ismi 'Güler', sebebini tahmin etmek zor olmasa gerek
Güler atlas, Güler Hanım'ın sarı ve siklamen atlas çelikleri ile Zafer Bey'den gelen, türünden emin olamadığımız bir atlas çeliğinden oluşuyor. Henüz çiçek göremedik, kısmet...

(Kumrular bu saksıyı biraz karmaşık bulmuş olacaklar ki hiç rahatsız etmediler)

Name:  Güler.jpg
Views: 3954
Size:  71.5 KB

İkinci atlas aranjmanım ise Zafer Bey'den gelen 2 türden oluşuyor (Epiphyllum curio ve Epiphyllum chi chi castenago), ismi de 'Süslü'

Süslü püslüler ama henüz onlardan da çiçek yönünde bir kıpırtı görmedim. Süslü'nün arkasında hanımeli saksısı da görüntüye girmiş...

Name:  Süslü ve hanımeli.jpg
Views: 4125
Size:  72.2 KB

Atlaslarım umduğumdan güzel gelişim gösterdiler, çiçeklenmelerini de paylaşmak dileğiyle...

Balkon konusunda çok endişeliyim ama atlasların ışık ihtiyacını karşılayabileceğine ikna olduğum için kızlarımı çıkartabildim.
Sabah güneşini 1-2 saat kadar, 'teğet geçmeye çok yakın' diye tanımlayabileceğim şekilde eğik bir açıdan alabiliyor balkonum ama tüm gün epey aydınlık. İnşallah kızlar orayı severler...

Atlaslarımın (aslında bütün bitkilerimin) toprak karışımları bol gözenekli ve süzek olmasına rağmen saksı altlarına ponza yatakları yaparak topraklarını doldurmuştum.
Hemen hemen her akşam fısfısla sisleme yapıyorum, nasıl seviniyorlar görmelisiniz

Düzenleyen A_NOMAD : 31-08-2015 saat 02:44
A_NOMAD Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön