View Single Post
Eski 10-06-2015, 12:11   #228
s.serdar
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-10-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi futuuu Mesajı Göster

Su ihtiyacımı da dikkate alırsak sizce bir derin kuyu kazdırmalı mıyım? Bölge oldukça sulak, dediğim gibi her yerde ufak tefek su kaynağı bulunmakta. Konuştuğum bir çok kişi max 20 m de su bulursun dediler. 50-55 m lik bir kuyu maliyeti ne civarda olabilir sizce. ve diyelim böyle bir kuyuyu açtırdım, traktör kuyruk mili ile böyle bir kuyudan su çekebilir miyim? (traktörüm eski ama güçlüdür). Ya da 12-17 beygirlik bir pancar ya da lombardin motorla sorunu çözebilir miyim?

İkinci opsiyon ise bir keson kuyu. Sizce böyle bir kuyu işimi görür mü? Ve bu kuyuların maliyetleri ne civardadır acaba? Ve yine böyle bir kuyudan traktör ile su çekebilir miyim?
Üç hafta önce Ankara için bir kaç firmadan derin kuyu için teklif istemiştim. metresi için 130 ila 175 lirası arası teklif aldım.

İşinizi görece dalgıç pompa ise 800 lira civarında olacaktır. Elektrik panosu kablo, boru, işçilik olarak motorlama maliyeti ile 2.000 lirayı bulur. Dolayısı ile 55 metrelik bir 12 inç genişlikli kuyunun maliyeti 10.000 i bulur.

Kuyruk mili veya 12-17 beygirlik pancar motor ile 15-20 metreden sonra su çekme şansınız bana göre yok gibi.

Keson kuyu fiyatları çok yöreseldir. Toprak yapısına ve kazıda kullanılacak iş makinasının cinsine göre değişiklik gösterir. Biz 12 metrelik keson kuyudan pancar motor ile rahatlıkla su çekebiliyoruz.

s.serdar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön