View Single Post
Eski 03-06-2015, 12:56   #19
ismqilctn
Ağaçsever

ismqilctn's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2015
Arkadaşlar merhaba, domateslerimden şikayetçiyim ve çözüm arıyorum. Belli bir seviyeye kadar büyüdüler ve artık durdular diyebilirim. 2 adet domatesim var ayrı saksılarda ve bayadır aynı boyda kaldılar. Annemle birlikte aynı zamanda diktik ve annemin diktiği 4-5 fide var bendekilerin hepsinden 2 katı daha büyüklükte olmuşlar. Fideleri de aynı yerden tedarik ettik. Hatta yüklediğim fotoğraflarda bazı yapraklarında ufak kurumalar oldu iki domatesinde. Annemin sağladığı ortamla benim sağladığım ortam arasında bazı farklılıklar şunlar;

- annem açık balkonda, ben kapalı balkonda yetiştiriyorum. Ama gündüzleri tek camımı hep yarım açık bırakıyorum akşamları da gelir gelmez 4-5 saat havalandırıyorum balkonun tüm camlarını açarak.

- annemin balkonu günün 6-7 saati güneş alırken, benim balkonum domateslerimin olduğu bölgede sadece 2 saat güneş alıyor.

- annem bir uzun saksıya 4 tane fide dikmişken, ben büyük saksıma daha verimli olsun diye sadece tek fide diktim.

- annemin kullandığı toprak farklı ve ben ise sadece torf kullandım ve içerisine genel kullanım gübresi attım. torfu bauhause dan aldım. Sadece torf kullanmam kaynaklı gibi geliyor bana. bildigim kadarıyla torf nemi çok muhafaza ediyor ve toprağı baktığımda bazen abartılı olmamamakla birlikte balçık gibi görünüyor. 2 günde bir az az suluyorum halbuki. Aldığım torf belkide çok kalitesizdi, anlamadım gitti. İyi bir toprak alıp torf ile karıştırsam mı diyorum. Toprak alınacaksa da nerden almalı hangi ürünü almalıyım. Tüm öneri ve fikirlerinize açığım arkadaşlar, kurtaralım şu domatesleri mi

Eklenen Resimler

ismqilctn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön