View Single Post
Eski 26-05-2015, 22:07   #68
khanc76
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-04-2015
arkadaşlar bu ürünle ilgili denemelerimi paylaşmak istiyorum.
deniz yosunlarından sıvı **** katı kontrast yapıp kullanma işi hemen her konuda olduğu gibi kuzey amerika ülkelerinde özelliklede kanada tarafında başladığı ve yoğun olarak bunun üzerinde çalışmalar yaptıklarını öğrenince işin uzmanlarını takip edeyim dedim.
kör-topal ingilizcemle araştırmalarım neticesinde katı granül ürünlerin gibraltik asit ve derişim miktarları sıvı ürünlere oranla daha fazla olduğundan bitkilerimi yakmamak için sıvı olanı kullanma yolunu seçtim.

bitki yosunlarının ağababası olan kelp denen devasa okyanus yosunlarının özütünün yarar ve zararlarını öğrendim.zira bu besin dünyadaki en kuvvetli yosun özütünü sunuyor ama en önemli dezavantajı bitkilerden ziyade insanlara oluyor.özellikle de yapraktan gübreleme solüsyonunun buharını içinize çekerseniz ufak yollu bir transa sokuyor adamı,dudaklarınız yanıyor,başdönmesi vesaire..böyle bir durumlarda karşılaşırsanız bolca süt için,yoğurt yiyin..başıma geldiği için biliyorum.kapalı ortamda bitki besleyenler yapraktan sulama yoluna gidecekse kelp yosunu özütünü kullanmamaları kendi hayırlarına olur.Türkiyemizde üretilen sıvı yosun özütleri kullanıcı açısından daha uygundur ama hem tereyağlı hem kaymaklı olmuyor bunun da kusurları kelpten çok daha az aminoasit ve iz madde konsantrasyonu.ülkemizde yapılanlar daha çok karayosun denen türden elde ediliyor.
katı granülleri suyla karıştırıp denemelerimde maxcrop bir ürün daha biliyordum aklıma gelmedi.dediğim gibi daha derişik ve sulandırma ayarını yanlış uygularsanız bitkileri çok kolay yakıyor.domatesleri pek etkilemiyor ama daha az topraktan besin çeken sebze ve çiçekli bitkileri besin yanığına maruz bırakabiliyor.

ben en son olarak şu üründen aldım. KOYUNCULAR .bursada tarımsal ilaç,vs satan bir yerden aldım,sıvı kelp yosun özütü..vancouverden ithal edip Türkiye'de satıyorlar bu ürünü.şimdilik ürünün etkileri güzel.zira cal-mag eksikliği belirtisi gösteren bitkilerime yaptığım yapraktan gübrelemeyle kendine geldiklerini gördüm..ne olacak bakalım diye sadece su vermiştim bitkilere,ama hayata tutundular.
ben 1 litre suya 2-2,5 ml karıştırıp veriyorum bu ürünü sebzelerime ve diğer bir kısmının ne olduğunu bile bildiğim çiçekli-çiçeksiz bitkilerime.zaten Türkiye'de satılan çoğu benzer üründe de 100 litreye 100-250 ml civarı karıştırın der.ortalama değer sanırım bu dünyada..ben haftada bir ekliyorum sulama suyuna .zira ben bahçe **** saksı toprağı evime-balkonuma sokmadığımdan saksı harcımı ; gübresiz torf-cocopeat-perlit **** pomza taşı az biraz da solucan gübresiyle oluşturduğumdan toprağım boş ve besin açısından doldurma işlemini sıvı gübrelerle yapıyorum.ama siz bahçenizde-tarlanızda kullanacaksanız üretici firmanın yazdığı tarihlerde kullanmanızda fayda olur.**** bildiğimiz humuslu toprak içindeyse bitkileriniz nadir kullanımlar ile gözlemlemekte fayda var.

kısacası benim denemelerimde katı granülden ziyade sıvı ürün kullanımı daha iyi sonuç verdi.ayrıca gerçekten hiç böcek-sinek dadanması görmedim bitkilerime balkonumda bile.içeriğindeki amino asitler ve mikroorganizmalar da bitkilerin köklerinde faydalı olduğu her halinden belli.
kısaca paylaşacaklarım bunlar.
herkese rast gelsin

khanc76 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön