View Single Post
Eski 23-05-2015, 16:28   #11
s.toprak
Ağaç Dostu

s.toprak's Avatar

Giriş Tarihi: 17-03-2009
[QUOTE=tabus;1351425]
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Müjgan Mesajı Göster
"

Perennial. Flowering stem 70-150(-200) cm, glabrous. Leaves broadly linear, 20-60 cm long, to 4.5 cm broad, glabrous, margin scabrid. Raceme 15-70 cm, dense. Bracts linear-lanceolate, 10-15(-20) mm, ciliate, usually shorter than pedicels. Perianth segments white or greenish-yellow, 10-13 mm, with purple or greenish mid-vein. Stamens long-exserted; anthers orange-red. Capsule 6-9 mm, globose, mucronate, transversely ribbed. Seeds narrowly winged. Fl 5-7. Steppe, open scrub, limestone rocks and screes, 1000-2750 m.

Bu metnin tam ve doğru tercümesi benim aklımı kurcalayan bir çok terimin öğrenmeme vesile olacaktır. Lütfen bilen biri tercüme etsin.
Kimsenin emeğine saygısızlık etmek istemem ama botanik terimlerine vakıf olmadığınız zaman, tercüme sanki 'goople tercümesi' gibi oluyor.
Çiriş otu olarak aramak tercümeden çok daha kolay.
Metinde fotografta görülen bitki sözlü olarak anlatılıyor. Çok yıllık, boyu 70-150-200 cm. yaprakları geniş, 20-60 cm. etli, 10-15-20 mm. genelikle çiçek sapından kısa. Çicek bölümleri beyaz / yeşilimsi sarı, orta damarları, eflatun veya yeşilimsi sarı, erkek organ; portakal rengi -kırmızı, 6-9 mm küresel sivri uçlu çapraz dizili kapsül. Tohumlar dar kanatlı, 1000-2750 Metre de açık kalkerli kireçli yerlerde yetişir.
Terimleri tek tek tercüme etmeye kalkmak için sizin de yapabileceğiniz gibi tek tek aramak gerekiyor.
Kısacası yukarda da belirttiğim gibi, burada fotoğrafta görülen bitki sözel olarak anlatılmakta.
Benim çocukluğum ve gençliğimde Tire- İzmir Karayolu'nda Tire'ye yakın tepelerde açarlardı, manzaranın güzelliği Çirişler açınca diye tanımlanırdı. Tepeler sarıya ya da eflatuna boyanırdı. Güzel kokusu da var mı idi onu hatırlayamıyorum.
Bir de dağlarda açan katır tırnakları vardı, onlara da yerel dilde Porut derlerdi işte onlar, çok güzel kokardı. Porut kokusu sanıyorum fujer dir.
Çiriş otunu aradığınızda yenilebildiğini göreceksiniz.
Sevgiler

Düzenleyen s.toprak : 23-05-2015 saat 16:33 Neden: düzeltme
s.toprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön