View Single Post
Eski 17-05-2015, 22:25   #1
Mine Pakkaner
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Kabak salatası (Spagetti görünümlü)

Aslında bu tarife bir salata mı yoksa garnitür mü yoksa meze mi demek daha yakışır bilmiyorum.

Tarifi çok sevgili bir arkadaşımdan aldım, onun yönlendirmesiyle de yorumladım. Şu yoktu bunu koydum diye kendisinin bir yorumu beni de tarifi yorumlamaya teşvik etti

Önce yeşil kabakları basit bir el aletiyle spagetti doğradım. Pazardan aldığım basit, bir tarafı kabuk soyan, diğer tarafı spagetti doğrayan fotoğraftaki aletim yardımıyla iş çabucak bitti.

Name:  IMG_2682.JPG
Views: 1384
Size:  41.3 KB
Kabakların ortadaki çekirdek kısmını almadım, mücver yapmak üzere sakladım.
Sonra iki diş sarımsak, tuz ve çekilmiş iri karabiber ilavesiyle zeytinyağında hafifçe öldürdüm, pişirmedim.

Name:  IMG_2683.JPG
Views: 1053
Size:  41.3 KB Name:  IMG_2684.JPG
Views: 979
Size:  52.8 KB

Kabakları bir kaseye aldım. Tavada yine zeytinyağında çam fıstığı kavurdum, evde şam fıstığı da vardı, 10-15 kadar ondan da ekledim. Kavrulmuş fıstıkları rondoya koydum, üzerine 1 iri demet dere otu, 1 avuç kuru reyhan, biraz zeytinyağı ekleyip birlikte karıştırdım, dişe gelsin diye püre halinde getirmedim.

Name:  IMG_2685.JPG
Views: 981
Size:  51.1 KB

Sosumu kasedeki spagetti kabaklarla karıştırdım, üzerine de biraz çiğ çam fıstığı ekledim.

Balığın yanında garnitür olarak olarak ikram ettim, çok beğenildi. Pesto'dan yorumlanan bu sosu arkadaşım rokayla yapmış o da şahane olmuş. Ben bu sefer dereotuyla yaptım, sonra maydonoz ve taze naneyle deneyeceğim. Tavsiye ederim.

Name:  IMG_2686.JPG
Views: 977
Size:  59.3 KB

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön