View Single Post
Eski 12-05-2015, 15:52   #26
djtunc
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-08-2013
Limon çekirdeğinden olma turunç ağacım

Merhaba bitki sever arkadaşlar.

-Ankarada oturuyorum.Bundan 8 yıl evvel 2007 yılında yediğim salatadan çıkan limon çekirdeğini ektim besledim büyüttüm boyu 1 metreye ulaştı, kök kalınlığıda parmak kadar oldu. Sürekli yeni yapraklar çıkartıyor büyüyor yeşeriyor ama bir türlü limon çiçeği açmıyor

Ellerimle yapraklarını ovuşturduğum zaman yoğun bir limon kokusu geliyor. Ama 8 sene boyunca hiç bir zaman çiçekleri açmadı.

Yaptığım araştırmalar sonucunda, çekirdekten ekip yetiştirdiğim limon , limon vermezmiş.Turunç ağacı olurmuş,vermesi içinde aşılama yapmam gerekiyormuş, bazıları da verir niye vermesin diyor. Kendi el emeği göz nurumla büyüttüğüm için bu minik ağacımın limon vermesini çok istiyorum. Bu işin uzmanlarından tavsiyeler bekliyorum ne yapmam gerekir ?

1- Aşılama yapmam gerekiyor mu ?
2- Aşılama olacaksa hangi tür aşılama önerirsiniz ?
3- Aşılama göz aşısı olacaksa haziran 15 inden sonra yapmamı önerdiler, bu ne kadar doğru ?
4- Aşılamadanda,sıvı gübre ile çiçek açtırmayı başarabilirmiyiz ? bunun için sıvı gübreler gördüm

yardımlarınız için şimdiden herkese teşekkürlerimi sunuyorum . Ağacımın resminide bilgi amaçlı paylaşıyorum

Mutlu mavi yeşil günler dilerim herkese

Eklenen Resimler

djtunc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön