View Single Post
Eski 01-05-2015, 21:57   #20
Rafet Garamanli
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 09-03-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ateşkaptan Mesajı Göster
Sayın Garamanlı;

Saman kullanarak oluşturduğunuz sistemde, Damla sulama ile bitkilere ulaşan besinli suyun, tekrar depoya dönmediğini sanıyorum. Geri dönüşümden anlatmak istediğim konu besinin, tekrar tekrar kullanılabilmesidir.

Ayrıca, tuzlanmanın bitki köklerinde yapacağı olumsuz etkiyi bertaraf etmek için haftada bir sisteme vermeniz gereken temiz su uygulamasının yapılıp, yapılmadığı.

Bitkiler çok küçük olan bu serada çok sık olarak dikilmiş. Büyüdükçe birbirlerini etkileyeceklerdir. Havasızlık, hastalıkların yayılması ve verim düşüklüğüne sebep olacaklardır.

Sistemi nasıl kurduğunuzu detaylı olarak anlatmadığınız için, fotoğraflardan görebildiğimizi, analiz etmeye çalışıyorum. Başlangıç olarak çok başarılı gözüküyor.

Kolay gelsin.
Sayin Ateşkaptan onerileriniz icin tesekkurederim. damala sulama sistemim direk depoya dokulmuyor ama drenajdan akan suyu baska bir tanka biriktiriyorum ve onu gubreli su tankina bosaltiyorum ve tabii ki Ec degerlerini kontrol ettikten sonra kullaniyorum. Drenajdan cikan suyun Ec degeri 3,5-4 ms dir. her hafta yok 50 gunden beri kecen hafta sabahtan aksama kadar temiz suyla sulamisim bitkileri.Evet bitkiler cok sik dikilmis biraz acemilik ve esasi damlama borularinin delikleri 20 sm lik oldugu icin 20 sm ten dikmisim. Sistemi nasil kurmusum? - sistem fotolardan gorduyunuz kibi un cuvallarinin icine saman doldurmusum ve drenaj olrak cati ortusu nun ustune koymusum ve drenaj suyu drenaj tankina bosaliyor. Seranin boyutlari 12 m2 dir ustten ve yanlardan havalanmasi movcuttur. sera ici sicakligi elektrik sobasiyla ayarliyorum donlar bitmeden gece 13-14 gunduzler 23-25 sicaklik suan ise havalar sicak gece15-16 gunduz 26-32 nemlik gece70-90 gunduz55-70. nemlik oranini iyi tutamiyorum gunduzlerde asriri isinin karsini alamiyorum. sulama sistemimi dgital zaman ayarlayici saatla yapiyorum gun ciktiktan 2 saat sonra yani 9-00 da 3 dakka 10-00 da 4 dak 11-00 da 5 dak 12/13/14/15/16 saatlarda 5 dk 17-00 da 4 dak 18-00 da 4 dak pompayla sulama yapiliyor. Kullandigim gubreler 10 litr icin
Mono Potasiyum fosfat potasyum nitrat potasyum sülfat kalsiyum nitrat magnezyum sülfat olarak her birin ayrilikta 100 er gram olarak ayri ayri siselerde 1 litre suyla eritip 10 litr icin
Potasiyum fosfat 20 ml
potasyum nitrat 20 ml
potasyum sülfat 15 ml
kalsiyum nitrat 60 ml
magnezyum sülfat. 40 ml cekerek 10 litre suyla karistirip 2.5 EC degerini alip
ve tabiiki mikro besinler de karistirip suluyorum bitkileri

Düzenleyen Rafet Garamanli : 07-05-2015 saat 22:06
Rafet Garamanli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön