View Single Post
Eski 05-04-2015, 19:40   #10
tarku
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi OGAN Mesajı Göster
Bende binicilik klübüne gidiyorum ve eğer bahçeli müstakil bir evimiz olursa benimde hayalim bir ata sahip olmak.
Bu yazdığın günde 4 kere yem vermek her gün tımarlamak 1-2 saat idman yapması vs profesyonel yarış atları için geçerli.

Benim gittiğim binicilik klübünde sürekli 2-3 ata biniliyor geriye kalan 5-6 at hep ahırda duruyorlar. Günde 2 kere yemek atıyorlar önüne, o kadar, eminim o atlar en son 1 ay önce yürümüşlerdir. Hiç tımar felan yok o kadar kirliler ki elini deydiriyorsun elin toz oluyor.
Neden böyle diye sorunca da o atlar eğitimsiz bazılarıda müşterilerin gelip ilgilenmiyorlar cevabını vermişlerdi.

Yani o atları görünce bizim bakacağımız atların çok mutlu olacağını tahmin ediyorum.

Eminim ki vakit ayırmak gerekecektir ama günde binilmeyecek ise 30-40 dakika yeterli olacaktır diye düşünüyorum.

Bu konu hakkında detaylı bilgisi veya tecrübesi olan varsa sevinirim gerçekten
Bir canlı beslemeye karar verdiğinizde, ona profesyonel **** amatörce bakmak diye bir şey olamaz. Atlar cüsselerine oranla çok hassas yaratıklardır. Doğrudur, atlara günde 3 veya 4 defa yem verilir ve bu yemleri verirken atın kilosuna yaptığı **** yapacağı aktiviteye göre ayarlamak gerekir. Bahsettiğiniz atların tımarsız olması, insanların duş yapmadan aylarca gezmesi gibidir. Atların elleri kolları yoktur kendilerini kaşıyamazlar. Bir at için en azından 2 dekarlık bir padoğa ihtiyacınız vardır. Hazır yem almasanız bile saman, yonca vs. gibi yeşil gıdalarla besleyebilirsiniz onu da fazla verirseniz atınızda kolik (bağırsak sancısı) olur ve ilerleyen dönemlerde bağırsak düğümlenmesi sonucu ölür. Atın önüne fazla yem koyayım günde bir defa uğrayayım yanına derseniz, at bütün yemi bir seferde yer ve yerel olarak arpalama denen olay olur ve at ölür. Atların mideleri ve bağırsakları cüsselerine oranla oldukça küçüktür. Sık aralıklarla azar azar vermek gerekir. At yarışı oynadığım zamanlardan kalma bir kaç bilgi.

Bunları sağlarım diyenlere önerim, Anadolunun pek çok yerinde bulunan rahvan atlarından almanızdır. Nevşehir civarında çok olduğunu duymuştum. O kadar uzağa gitmeyeyim derseniz, hipodromlarda iyi koşamadığı için diskalifiye olan arap atlarından alabilirsiniz. Bu tip atları çok cüzi fiyatlarla almanız mümkündür. Yine bir öneri; alacaksanız erkek at almayın çok huysuz olabiliyorlar. En iyisi 4-5 yaşlarında bir kısrak olabilir.

tarku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön