Konu: Bonsai teli
View Single Post
Eski 31-07-2007, 20:15   #16
korelx
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-07-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bonsaireef Mesajı Göster
Tel sıkıntımız sona ermiştir!

Sayın Adrian (ade1) 12 yıldır bonsai ile ilgileniyor.Oldukça tecrübeli birisi.Kendisi sürekli bakır tel kullanıyormuş.

Alüminyum tel kullananlar bilir, alüminyum tel çok yumuşaktır ve çok rahat sarılır.Esnekliğide yoktur(yani verdiğiniz şekilde kalır) ve çok rahat şekil verilir.Ben bakır ve alüminyum telin ikisinide denediğim için çok iyi biliyorum.Gerçekten alüminyumun avantajı çoktur.Tek dezavantajı ise bulunamaması.Buda önemli bir dezavantaj.

ade1 (adrian) in tavsiye ettiği yöntemde bakır teli iyice kızdırıp, soğumaya bırakıyorsunuz.Sonrasında bakır tel çok yumuşuyor.Çok rahat sarılabilecek bir hal alıyor.Denedim ve artık alüminyum tel diye sokaklara düşmeyeceğim.

Sayın yeni üyemiz ade1 (Adrian) sizden rica etsek bakır tel ile ilgili tecrübelerinizi burada bizlere aktarabilirmisiniz.
ben yeni üyenizim formu incelerken bir konu dikkatimi çekti:bakır teli yumuşatmak için akkor hale getirip (eritmeden renk değişimine başladığı an)hemen su kabına atın.hamur gibi olacaktır.havada soğutursanız sertleşir.iyi çalışmalar dilerim.)

korelx Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön