View Single Post
Eski 25-03-2015, 14:33   #61
zeynep sümer
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-03-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tanus Mesajı Göster
Selamlar;
Sırf Erkan hocama değil,herkeze soruyorum bu işle ilgilenen ve merak duyan.
Türkiyede çok şanslı değilseniz anladım kadarı ile bazı sabit türler bulunmakta orkidelerde.Acaba yurt dışından Türkiyeye sorunsuzca güzel ve özel tür diyebileceğimiz orkide/taze tohum sipariş edebileceiğimiz siteler varmı ?
Teşekkürler ve İyi bayramlar
merhaba bende sizin gibi bu işlere çok yabancıyım. evde kendi çapımda çiçek bakıyorum. internetten bilinçsizce orkide tohumu aldım. çok büyük heyecanla gelmesini bekledim. geldi ekim için araştırma yaptım ve karşıma sizin sorunuz cıktı. yorumları okuyunca boşuna heveslendiğimi anladım. tohumlar içinde çok az para ödemiştim zaten. ama yinede ev ortamında denedim ve orkidelerim bu gün filizlendi. çok şaşırdım. tabi filizlendi ama inşallah dikim seviyesine kadar büyürler. ama ilk aşamada başarılı olduğum için yazmaya karar verdim. belki benim gibi umutlananlara yardımcı olur yazdıklarım. dediğim gibi herşeye rağmen umudumu kaybetmeden denedim minik bi porselen kasemin için evde yetişkin olan orkidemin toprağından (ağaç parçacıklarından) bi kaç tane aldım kasemin içine tabana serbest bi şekilde yerleştirdim. çeşme suyuyla üzerine su dökerek toprağı ıslattım. üzerine minik orkide tohumlarımı serptim sonra üzerine tekrar su döktüm orkideler su üstüne çıktı onları parmağımla suyun dibine doğru ittim o şekilde 3-4 gün durdular. benim 200 tohumum vardı yarısını anneme verdim hangimizinki tutarsa diye annemde pazardan orkide toprağı almış saçaklı bişi. ondan da bir tutam aldım. evdeki orkide tohumlarımın üzerine onları kapattım onlarında üzerine su döktüm. ve 2 günde bi suyunu takip ettim. tohumları ıslatalı henüz 1 hafta oldu ama bugün patladıklarını gördüm. hiç beklemiyordum çok şaşırdım. üzerinde saçaklı orkide toprağı olduğu için hepsini göremiyorum. aradan bi kaç tanesi patlamıştı. zaten tohumları ıslattıktan bi gün sonra tohumlar şişmişti ama yinede burdaki bu kadar olumsuz yoruma karşı umutlanmak istemedim. bu zamana kadar iyi geldik inşallah orkidelerim dikim seviyesine ulaşırlar. bi kaç arkadaş yazmış bu işi kolay yolla anlatımı yokmu. onları çok iyi anlıyorum bende hiç yazılan terimleri anlamadığım için bu şekilde benim yorumum da diğerlerine alternatif olabilir

zeynep sümer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön