View Single Post
Eski 24-03-2015, 10:52   #10
heyyamola
Ağaç Dostu

heyyamola's Avatar

Giriş Tarihi: 15-02-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
@heyyamola, her zamanki gibi tertip, düzen ve zamanlama mükemmel;
104 lük viyollere sanırım birkaç çeşit birden ektiniz. Balkonda ısıtmasız ortamda sıcaklık çimlenme döneminde 10 derecenin altındadır muhtemelen. Bu sıcaklıkta iyi çimlenmişler. 104 lük viyollerde çimlenme oranını fazla yükseltemiyorum. İlk çimlenme olduğunda streç filmi kaldırıyorum, tabi bu kez kalanların nemini sağlamak kolay olmuyor.
Misal gazania yı uğraşmaya gerek kalmadan çimlendiği viyolde bıraksaydınız gelişmez miydi.
Isıtmasız kapalı balkonumuz. Şubat-Mart aylarında sıcaklığın 4-20 derece arasında değişkenlik gösterdiği, nispeten bol ışıklı bir ortam
Name:  DSCN4130.jpg
Views: 903
Size:  55.2 KB

104' lük viyolleri altlarına koyduğum köpük tabakların ölçüsüne göre kesiyorum. Her çeşitten 4 adet tohumu her göze tek tohum gelecek şekilde ektim. Bir viyol 26 çeşidi çimlendirmeye yetiyor. Köpük tabaklar sayesinde alttan sulama yapabiliyoruz.
Name:  DSCN4132.jpg
Views: 1133
Size:  50.6 KB

Diğer çimlendirme kabımızda, şaşırtmaya hassas olmayan türleri yetiştiriyoruz. Çimlenme gerçekleşene kadar nemi korumak için üst kapaklarını kapatıyoruz.
Name:  DSCN4133.jpg
Views: 970
Size:  51.3 KB

Çimlendirme için kullandığımız torf yeterli besin maddesi ihtiva etmediğinden fidelerimizi bir müddet sonra, 1 ölçü elenmiş toprak, 1 ölçü bims ve 1 ölçü elenmiş yanmış koyun gübresinden hazırladığımız karışımı içeren plastik bardaklara şaşırtıyoruz. Bu bardaklar peyderpey yayladaki bahçemizde bulunan seraya taşınacak. Boşalan viyollere zamanı gelen diğer çeşitler ekilecek. Şaşırtma için değişik kriterler uyguluyorum. Gereksiz uzayanlar, kökleri viyol gözünü dolduranlar, gelişimi yavaşlayanlar, viyolde yalnız kalanlar (Gazanya misali)
Name:  DSCN4134.jpg
Views: 939
Size:  57.1 KB

heyyamola Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön