View Single Post
Eski 08-03-2015, 09:20   #19
bahceseven
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 26-07-2014
Sn pritt üzgünüm ama enerji konusunda durum biraz farklı izin verirseniz açıklayım bilgisayarların ilk bulundugunda ev büyüklüğünde olmasının sebebi devre elemanlarının o günün imal tekniklerine yapılmasıydı mühendisliğin gelişimiyle beraber iletken ve yarı-iletken malzemelerde önce milimetre sonra mikron hatta şimdi nano seviyelere inilmiş durumda o yüzden herşeyin boyutu küçüldü ve dediğiniz gibi cebimize sığar hale geldi ancak karıştırmamamız gereken bir nokta var güneşten gelen metrekare başına yüzeye düşen enerji/saat belli bir değeri aşmadığı surece siz ne kadar verimli malzeme kullanırsanız kullanın (şu anda panellerde kullanılan malzemelerin emmissivity değerleri gayet iyi ama hadi daha daha iyisi olsun) güneşin vereceği enerji evinizi ısıtmaya hesaben yetmesi mümkün gözükmemektedir...güneş enerjisi için ABD de olduğu gibi çok geniş tarlalarınız yoksa temin edebileceğiniz ısı veya elektrik enerji dişe dokunmaz, o enerjiyi depolamaya (akü vs) hiç girmek bile istemiyorum yani verimsiz. bunu şuna benzetebiliriz siz nekadar etkili para harcama kabiliyetine sahib olursanız olun patronunuzun verdiği maas hayat sartlarınızı belirler Tüm dünya temiz enerji için kafa patlatıyor bende çok yakından takip ediyorum kaldıki ben evlerin izolasyon için ısı kaybı hesabını veya güneş paneli tasarımı hesaplarını çok yaptım... Son söz olarak inşallah doğanın korunması için beni ve meslektaşlarımı bir gün birileri çıkıp hatalı olduğumuzu ispatlarıyla gösterip pişman eder doğa korunsun varsın öğrendiğim herşey yalan olsun.....Saygılarla....

bahceseven Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön