View Single Post
Eski 03-03-2015, 14:35   #64
omeromer
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-03-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cincır Mesajı Göster
arkadaşlar öncelikle herkeze merhaba;
burda aynı benim geçen seneki halim gibi bir çok arkadaşım mantar üretmek istiyor kimi evde kimi boş odada ben sizinde belirttiğiniz gibi bütün mantar firmalarıyla konuştum bilgi aldım ve başladım. Ama yaklaşık 50.000 tl batırdım.
daha sonra işin ayrıntılarını yakalamayı başardım bunlar;
1- kesinlikle binaların ve caddelerin yakınında olmuyacak yani en az 250m olcak
2-ışık görmüyecek
3-havalandırma ve nem makinesi kesinlikle olacak ve ayrıca temiz hava için cam olacak
4-alan en az 200 metre kare olacak
5-beyaz florasan lambalar her 20 metrekareyi görecek şekilde olacak
6-hijyanik olacak öleki dışarı çıkıp girince bile elinizi yıkamalısınız
7-kimsenin söylemediği birşey var kompost yapımından en fazla 2 saat sonra yerine konmalı yoksa ölür
8-ısı ilk etapta 16 flaşta 21 olacak bu terimleri veya ne olduğunu yapınca anlıyorsunuz
9-nem havanın gününe göre çok değişir bazen 70 bazen yüzde 80 olmalı
10-ve en önemlisi çocuk gibi onunla ilgilenmeli ona bakmalısınız
Bazı arkadaşlar yüzde 60 hatta yüzde 80 alırsınız diyor ama yalan sakın inanmayın en fazla yüzde 40 alırsınız oda en fazla yani kompost torbası 10 kg ise max. 4 kg alırsınız benim gibi ticari yapıyorsanız kilosunu 6 tl den satarsınız 1kg kompost ise kalitelisini 60 kuruştan bulursunuz..
Yazımın ilk başında 50.000 tl kaybettim demiştim ama bunları öğrendikten sonra fazlasıyla kazandım ticari olarak yapacaksanız sakın ilk etapta tonlarca almayın 10 torba alın ve kendinizi deneyin paranıza yazık olmasın...
eğer bu işi yapıyr ve yardım istersenizde elimden geldiği yardımı yaparım amaç güzel ülkemizin mantardaki yüzde 60 ithalatı bitirip ihracatını yapalım.. saygılarımla.
Ben senden yardım istiyorum bu konu hakkında ama iletişim nasıl kurabiliriz bilemedim umarım msjımı okursun şimdiden çok teşekkürler... Ömer ATMACA 0554 612 36 54

omeromer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön