View Single Post
Eski 18-02-2015, 10:54   #19
ozanemre
Ağaç Dostu

ozanemre's Avatar

Giriş Tarihi: 29-02-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi horka Mesajı Göster
merhaba arkadaşlar bahçeme rulo çim yapacam. adana bildiğiniz gibi sıcak bir şehir. bir firmada rulo çim buldum.

Bermuda Tiiffey 419 Tisport Paspallium yapılmış sizce nasıl çim türleri basılmaya dayanıklıymış rengi nasıldır sararma yapar mı internette gezdim o kadar resmini bulamadım...
Sayın horka,

Akdeniz iklim kuşağında Paspalum, Bermuda (köpekdişi ayrığı) çime göre kışın daha geç sarardığından karışımlarda daha fazla oranda kullanılmaktadır. Bermudaya göre aşırı boylanma göstermez. Bakım maliyeti, basmaya karşı toleransının yüksek olması, biçim kolaylığı, yeşil tonundaki canlılık futbol ve golf alanlarında kullanımını yaygınlaştırmıştır. Bu masraflar ara ekim, geç ayrışan yüksek bütçeli kaplı gübreler, sulama ve havalandırma masraflarıdır. Paspalum derin ve güçlü kök yapısından dolayı özellikle sıcaklık, yüksek nem, tuzluluk ve klora karşı da yüksek toleranslıdır. Toprakta 13 C sıcaklığı gördüğü an Paspalum uyku devresini atlatır. Bermuda sıcaklığın 22 C altına birden düştüğü iklim geçişlerinde yüzey dokusunda sararma etkilerini çabuk dışa vurur. Nazlı bir çim. Bermuda ayrıca iyi drenaj tesisi ve kaliteli gübreleri ister. Bermudanın gölgeye gelmediğini de bildirmek isterim. Bermuda gölge ve serin noktalarda ince ve cılız formda kalır. Tabi bol su, kaliteli gübre ve iyi bir biçim düzeni ile mükemmel görüntü vermektedir. Yani biraz daha ilgi istemektedir. Bermudanın bulunduğu alanlar her daim nemli tutulmalıdır.

Kısaca özetlemeye çalıştım umarım bir katkım olabilmiştir.

Esen kalın.

ozanemre Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön