View Single Post
Eski 09-02-2015, 16:24   #92
serhatkumburgaz
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-02-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sûz-i Dilârâ Mesajı Göster
Sayın muda, maalesef benim odun yakan bir fırın bulup kül istemek gibi bir şansım yok, bitki, böcek konusunda eşimin sabrını epey bir zorluyorum. Bir de fırına gidip kül getirir misin? desem düşer bayılır.

Şimdilerde eşimden sanayiye gidip bir demirci dükkanından bana birazcık demir tozu alması için ricada bulunuyorum külü karıştırmamam lazım. Malum alıştıra alıştıra İlk başlarda karşı çıkar sonra fikrime alışıp bir şekilde alır getirir.

Ben en iyisi hazır kış varken sabrımın elverdiği kadar odun yakarak işimi görecek kadar külü biriktireyim. Odun yakmak gerçekten sabır istiyor çünkü odun ateşi çabuk geçiyor ve ateşi sürekli beslemek gerekiyor. Dün çıkan külleri bir poşete doldurdum. Kışın çıkmasına nereden baksan iki ay var.

Sayın pria, nergis derken sizden gelecek olanları kastetmiştim. Elimde başka nergis yok. Kısmet olursa sizden gelecek nergislerin saksı harcını şimdiden planlıyorum. Odun külünü de yine bir sayfada sizden okudum ondan sonra bu sayfaya yöneldim zaten, oran bilgisi de sizden.

merhaba kül ihtiyacınızı metal bir kovada boyazsız laksız yani yüzeyinde kimyasal ihtiva etmeyen kartonları yakarak ve ya mangal kömürü ile elde edebilirsiniz .[eşiniz mangal yakmaya hayır demez sanırım]

Bu arada baslıktan sonra alıp basını giden bu konuda ne kömürler kategorize edilmiş ne kül çeşitleri.Volkanik küllere falan değinecek değilim ama...

mesela kuru kedi maması kül içerir bahsedilen kül ne odun ne kömür külü bu kül kemik külüdür.Esasen yararlı olanda bu küldür.

Linyit ve sibirya kömürü denilen kömürler tamamen zehirlidir tozuda külüde kullanıma uygun degildir.

Yaprak yaprak ayrılan kömür agaç kömürüdür ve külü fazla kullanılmadıkca aman aman bir sakınca yaratmaz .

Ayrıca maymunlar çok sevdıklerı ama zehırlı olan bazı yaprakları yedıklerınde peşinden odun kömuru [mangal kömürü] kemırerek kendılerını tedavi ederler bu kömur Aktif Carbon adıylada anılır ihtiyaca uygun işlendikten sonra akvaryum temizleme motorlarında su arıtma cıhazlarında kullanıma uygun hale getirirlir.Kül ihtiyacınıza en uygun kül mangal kömürü külü olabilir diye düşünüyorum hali hazırda odunlar kömürleştiriliken ısıl işlem görmekte br çok zararlıdan ayrıştırılmaktadır.

Nargile kömürü en güzel portakal agacından yapılır yanarken köz olana kadar nargile kömürü dahi zehirli gaz salınımında bulunur.Külünü kullanabilirsiniz

ayrıca kül kullanımı topragın altına sererek yılan dahil dip zararlılarıyla mucadelede topragın üzerine serperek kısmi potasyum takviyesi ve yuzeysel zararlıların uzaklastırılmasında kullanılabılır.Bu tarz bir kullanıma ıhtıyacınız yoksa kullanmayın derim .Eskıden tarlalar hasat sonrası atese verilir toplama sonrası toprak uzerınde kalan saplar yakılırdı.Adı ustunde eskiden...

Bazı arkadaşların gübre olarak balık kullandıklarını okudum dikkat edilmesi gerekir her boydaki balık beher miktarda CIVA içerir dolayısıyla topragınızı zehirlemiş olursunuz. Saygılarımla...

serhatkumburgaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön