Konu: Elma (Malus)
View Single Post
Eski 27-07-2007, 23:55   #43
Özgür Çağatay
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-07-2007
elma bahçesi tesisi

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi turkiss Mesajı Göster
Selamlar,
Ben de bodur elma bahçesi kurmak istiyorum ama toprak analizi sonucu moralimi bozdu: kireçli, hafif alkali, organik maddesi % 0,3 e düşmüş bir toprak.
Sizce bu toprak zenginleştirilerek elma tarımına uygun hale getirilebilir mi?
Teşekkürler...
öncelikle bilinçli olarak toprak tahlili yaptırmanız güzel. bir çok üreticimiz gibi bilinçsizce hareket etmemişsiniz. toprağınızın kireçli olması demir alımını engelleyebilir bu olumsuz bir durum ama elma bahçesi tesisinden sobnra haziran temmuz aylarında yapraktan demir uygulaması ile demir eksikliğini giderebilirsiniz. ayrıca toprağınız organik madde yönünden baya bi zayıf ama bu sorunuda dikim öncesinde dekara 2 ton yanmış hayvan gübresi uygulaması yaparak ve dikim sonrasındada ümik ve fülvik asit uygulaması ile ortadan kaldırabilirsiniz. ayrıca bodur anaçlı fidanlar kullanacağınız için kökler fazla drinlere inmeyeceği için yanlara doğru yayılacaktır bu nedenlede dalama sulama ile birlikte ek besin madeeleri uygulaması yaparak verimliliği arttırabilirsiniz. daha fazla bilgi ve görüş alabilmeniz için ozgur_cagatay@hotmail.com adrsine mail atabilir **** 0533 6936463 numaralı telefonu arayarak beni arahatsız edebilirsiniz.

Özgür Çağatay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön