View Single Post
Eski 16-01-2006, 19:08   #2
benim
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-10-2004
Teşekkürler Malina.
Dün canım çok sıkkındı bu yüzden de yazdığım cümleler çok anlaşılır olmadı sanırım.
Bahçeli bir evde oturuyorum ben. Binayla toprak alan arasında yaklaşık 1 metrelik bir mesafe var, buraya inşaat yapılırken beton dökülmüş ve hemen toprağın başlangıç noktasına da dut ve zakkum ağacını dikmişler.
Doğal olarak(!) inşaatı yapanlar, ev için daha çok alan ayırmak ve kendi işlerini de olabilecek en kolay şekilde yapmış olacaklar ki, alt yapımız berbat.. Biz bu sorunu dün kanalizasyonda yaşadık ama su borularımız da ona çok yakında.. Yani aynı sorun başka bir şekilde de karşımıza çıkabilirdi..

Bizdeki sorun aslında tamamen inşaat yapılırken ki mantık hataları yüzünden olmuştu bence. Boruları toprağın altından geçirseler eğer, daha az iş çıkacaktı, beton kırmakla vs. uğraşılmayacaktı. Ya da madem beton dökülmüş, daha kalın bir tabaka halinde dökülmeliydi ki, toprağın alttan girebilecek yeri kalmasın.. İkisi aynı seviyede olunca ağaç köklerimizin suya doğru ilerlemesi kaçınılmaz son oldu..

İki ağaç da kesildikten sonra kökleri o kadar çok dağılmış ve güçlenmişti ki, ilk defa gördüğüm bir manzara karşısında şaşkınlık yaşadım. Sahiden de daha önce hiç bir ağacın kökünü öylesine yakından görme şansım olmamıştı. Boruların hem dışını hem de içini kuşatmış, korku filmlerini andırır saçaklar vardı.

Ve aslında hayata direnmek için ayaklarımızı ne kadar sağlam basmamız gerektiğinin de bir işareti gibiydi gördüklerim..

benim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön