View Single Post
Eski 02-02-2015, 08:42   #88
mühendis57
Ağaç Dostu

mühendis57's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi meltemdkn Mesajı Göster
I merhabalar acaba bu yavrular ne yapmaya çalışıyor. keiki mi? değilse de Keiki vermesini istiyorum acaba gazlı bezle sarsam olur mu..? **** ne yapmalıyım? Aynı zamanda ilk resimdeki orkidenin yapraklarında yumuşama var. yaprakları yumuşayan orkidelere nasıl bir tedavi uygulayabilirim? sphangum yosunu ve orkide için torfu nerden bulabilirim? orkide için satılanlar var ama izlediğim videolardan ve gördüğüm resimlerden alakası yok bunun. daha çok türüf. ayrıca kökleri hiç kalmayan sadece yaprakları kalan orkideden umut doğar mı? Teşekkür ederim. ..
merhaba resimlerde daire içine aldıklarınız keiki değil çiçek açmak için sürgün vermiş.Ancak alttaki resimde bulanık çıkmış ondan emin değilim.Keiki almak için bitkinizi bulunduğu ortama göre daha gölge bir ortamda tutmanız gerek bu esnada fazla gübreleme de yapmamalısınız.Her canlı neslini devam ettirmek ister orkideniz eğer hayatını riskte hisseder ise keiki oluşturur.Bu durum genelde bakımsız orkidelerde daha fazla görülebilir.Bu bekleyiş döneminde orkideniz özellikle geceleri birkaç saat hafif esintiler almalı eğer hafif esinti sağlayamıyorsanız sıcaklığı 16-20 derece arasında tutmalısınız.Yine geceleri yapraklarına su fıslatın ancak yaprak diplerinde su birikmesin bu bitkinizi çürütebilir.Bu şartları sağladıktan sonra çiçek sapındaki tomurcukların üzerindeki zarımsı kısımı kaldırın böylelikle altındaki tomurcuk daha çabuk sürecektir.Ancak kabuğu kaldırma sırasında alttaki tomurcuğa zarar vermeyin

Orkide torfu nedir açıkçası görmedim bilmiyorum Orkidelere torflu harç konulmaz torf yapısı itibariyle çok nem tutar bu da orkide köklerinizi çürütür.Ben şöyle bir harç hazırlıyorum isterseniz siz de hazırlayabilirsiniz. 3 ölçü Çam kabukları+1 ölçü odun kömürü+ 1 ölçü pomza taşı
Pomza taşı bulamazsanız koymayabilirsiniz bunun içerisine yarım kibrit kutusu büyüklüğünde parçalara ayrılmış strafor parçaları da koyabilirsiniz.
ben Çam kabuklarını hazır almıyorum doğadan topluyorum siz hazır alacaksanız direkt kullanın ancak doğadan toplayacaksanız dezenfekte etmeniz gerek onu da bir ara anlatırım
Sanırım kökleri problemli orkideniz var resimlerini eklememişsiniz problemli bölgeleri keserek uzaklaştırın, kesilen bölgeye tarçın sürüp dezenfekte edin. Temiz Harca ve küçük şeffaf bir saksıya orkidenizi dikin.Orkidenizin üzerini şeffaf bir naylon poşet ile sera ortamı gibi kapatın.Geceleri üzerini açın birkaç saat hafif esinti alsın sonra yine poşeti kapatın.Boş camsil kabını iyice temizleyin ve içerisine su ile orkide besini koyun ara ara püskürtün.Bu işlem birkaç ay sürebilir ancak emeğinizin karşılığını mutlaka görürsünüz.
Kolay gelsin...

mühendis57 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön