View Single Post
Eski 31-01-2015, 16:50   #22
mustafadirim
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-03-2013
merhabalar. uzun süredir siteye girememiştim malum işlerimin yoğunluğundan dolayı.
arkadaşlar cevizlerim için arazimde çalıştırılmak üzere bir personel istihtam ettiirdim 1 yıl süre ile ve ağaç bakımı için fidan aldığımız arkadaştan teknik eğitim desteği aldık. cevizlerimde 10-20 tane civarında kuruma oldu diğerleri oldukça sağlıklı. ağaçlarımda çok ciddi bir hata yapıldı ama bu hata aslında tespitlerime göre isabetli bir hata oldu. bu elemanıma eğitim veren arkadaş ağaçlara 1. yılında budama yapmasını tavsiye etmiş ve elemanda budama tekniği olarak yanlış anlama yapmış ve aşı yerinin üzeindeki ilk daldan üzerini budamış araziye geldiğimde neredeyse %95 i bu şekilde budanmıştı. yani göz bebeği değerindeki fidanlarım resmen biçilmişti. tam bir katliam yapıldı. %5 lik kısmına işçinin işine son vererek müdahale ettim ve o eğitim veren arkadaşında işine son verdim çünkü o da sadece tarif edip kontrol bile etme ihtiyacı duymamıştı. sonra ne mi oldu o kesilen ağaçların gövdeli hızla gelişti ve yeni sürgünler kesilmeyen ağaçların boyunu geçmeye başladılar. ve tespidime göre bu yanlış kesilen ağaçların muhteşem bir kalınlıkta kök ve gövdesi oluşmuş oldu. hani deniyor ya ilk dikilen ağaçlarda 2-3 yılında şekil budaması felan sanki bence dikimin ardından ilk yıl bizim yanlış yaptığımız gibi saçma bir budama şekli daha sağlıklı bir sonuç veriyor. mesela benimle aynı kişiden fide almış kişide neredeyse %25 fire olan bahçede bizde %5 bile fire yok. ve ağaç kök gelişimi oldukça güçlü gelişmesine sebeb oldu. ve bu sürede 2 yıl yazları çok kurak geçti biliyorsunuz ve haziranda bile dolu yağdı bu olumsuz hava koşullarından da en az zararla hatta hiç zararla karşılaşılmış olundu. doğrumudur yanlışmıdır bilemiyorum ama uzman arkadaşlardan bu konuda fikirlerini paylaşmalarını rica ediyorum.
diğer bir konu da piyasada rekor gelişim, humik asit, sıvı asit, leonardit diye adlandırılan bana göre kömür tozu yani tam kömür olmamış doğal toprak dengeleyicileri hakkında tespid ve gözlemlerimi paylaşmak istiyorum

mustafadirim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön