View Single Post
Eski 31-01-2015, 16:12   #702
kgursan
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Cymbelina Mesajı Göster
Arkadaşlar bir sorum olacak. Tecrübe ederek gördüm ki kasımpatı çelikle de üretilebiliyor. Bugüne kadar köklendirdiğim çeliklerin hepsi tepe kısmı yeşil olan çeliklerdi. Yani kestiğim dalda alt yaprakları koparıp üstte bir iki yeşil yaprak bırakarak ve suda bekleterek köklendirdim, bazen de direkt saksıya diktim bekletmeden.

Merak ettiğim şu: Uzun bir kasımpatı dalını (üzerinde yaprak olmadan) alt ve üstten kalem şeklinde kesip - tıpkı gül çeliği gibi veya benzer çelikler gibi - suda bekleterek köklendirebilir miyiz? Ve gene aynı şekilde alttan ve üstten kesilmiş, üzerinde hiç yaprak olmayan kasımpatını direkt dikerek köklendirebilir miyiz?

Bunu deneyen ve olumlu sonuç alan oldu mu? Bilgisi olan varsa ve paylaşırsa sevinirim.
Kasımpatı genellikle Çelik ile çoğaltılır. Çelikler Taze sürgün ucu çelikleridir.Çiçek tomurcuğu olmayan Bir kasımpatı dalında (yukarıdan aşağı doğru 2-5 boğum arası) en iyi köklenir. Daha aşağılara indikçe dokular sertleşir, odunsu hale gelir ve köklenmesi zor olur veya köklenmez.

kısaca kartlaşmış dal parçası köklenmez!!.

kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön