View Single Post
Eski 21-01-2015, 20:42   #11
hosseda
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
İlk kışımızda soğuk bir hafta sonunda şömine yeterli gelmemişti evi ısıtmaya. Elektrikli cihazlarıda devreye soktum ama nafile. ev halkı sıcak evi bırakıp niye bu soğuk eve geliyoruz diye söylenmişlerdi, haklıydılar. Odunların tamamını meşe almıştım. Meşe canlı yanan bir odun değil daha çok dayanaklı odun gerektiği zaman kullanmak lazım. Yani gece yatmadan önce ocağa atılan bir meşe kütük sabahı rahatlıkla ediyor. Canlı ateş için uygun odun zeytin. Şömineyi yapanı aradım ısınamadık biz bununla diye, abi zeytin odunu yakmadıkça ısınamazsın demişti. Lafı kuzineye getireceğim ama dolandırdım durdum. Köydeki evin taş olması ilk hayalim ise ikincisi kuzineydi ama evden şömine keyfi olmadan köyde evmi olur diye çeldiler önümü. Ancak bir diğer hususta ,soğuk yörede olan evin ısınmasını istiyorsan her gözünde bir soba şart demekte köylüler. Yani kuzine de olsaydı hiç değilse yatak odamızda da ikinci bir kaynak gerekecekti. İlerlemiş yaşlarda odunla külle uğraşmak zor. Her hafta sonu kucak kucak odun taşımaktan helak olmaktayım şömineye, buna birde soba ilave etmem zordu.

Şu haliyle kaloriferin masrafı büyük yük sayılmaz ama yazdığınız gibi devamlı oturmaya kalkılsa katlanılacak bir yük değil. Neticede sanırım bizde havadan suya bir ısı pompası ile işletme masrafımızı katlanılabilen düzeye indirmek zorunda kalacağız. Böyle biraz gidelim, kalorifer çok büyük rahatlık, bir yazmadığım avantajıda şöminede yanan odunda oluşan azalma yani odundan epeyce tasarruf olmakta.

hosseda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön