View Single Post
Eski 21-01-2015, 00:50   #1
edelvays58
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-05-2012
Hoya Mirabillis

Thailand'ın Khao Laem bölgesinde,1000-1050 metre yükseklikte,yemyeşil ormanların içinde bulunan ve 2012 yılında yayınlanmış bir tür. Oldukça yeni sayılır. Nadir bir tür. Bulunduğu yöredeki şiddetli rüzgarlar,üzerinde yetiştiği ağaçları yıktığı için ,yok olma tehlikesi ile karşı karşıya. Lacunosa ile akrabalığı varmış. Bu bilgiyi iki yerde okuyunca çok şaşırdım,ama her iki türün çiçeklerine yakından bakınca ve yaprak şeklini göz önünde bulundurunca olabilir dedim.
'Mirabillis' kelime anlamı olarak, 'harika,olağan dışı anlamına gelir'. Fazlasıyla hak ediyor bu ismi.
Aslında sarılıcı bir tür,ama sarkıcı olarak da yetiştirilebilir. Yaprakları sert,sivri uçlu, 3-9 cm uzunluğunda,1-2 cm genişliğinde olabiliyor ve üzerinde az da olsa benekleri var. Ama daha fazla benekli ve daha küçük yapraklı olan bir klonu daha var.
Çiçekleri tek kelime ile harika! Tomurcukları iri,ilk açtıklarında çok hoş çan şeklinde,daha sonra kıvrılıp farklı bir görüntü ortaya çıkıyor.
Çiçeğin iç ve dış taç yaprakları yeşil,ortası sarı renkte. Yoğun olmayan parfüm kokusu aldım. Ama koku göreceli bir tarif. Çim kokusu olduğunu söyleyenler de var. Çiçeklerinden akan sıvı diğer hoyalara nazaran daha koyu ve yapışkan.

Düzenleyen edelvays58 : 21-01-2015 saat 10:42
edelvays58 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön