Konu: Nergis
View Single Post
Eski 08-01-2015, 16:16   #2356
pria
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Imay Mesajı Göster
Balkondaki tüm bitkiler dondu. Nergis, sümbül, anemon, frezya, lale, mis zambağı... hepsi dokunsam çıtır çıtır kırılacak haldeler.Üstlerine kar da yağmadı ama donmuşlar.
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Imay Mesajı Göster
Daha önce sizin yazdıklarınızı okumuştum. Hep "Kar iyidir." derdiniz. Ben de rahattım tabi. Akşam çiçeklerimi şoklamaya atılmış gibi görünce şaşkınlık yaşadım. Bu arada sizden aldıklarım soğuğa rağmen hiç etkilenmemişlerdi.

''Erlicheer'' türü nergisler soğuğa çok tahammüllüdür..Eksi 30'lara kadar dayandığını okudum..

Yine aynısını tekrar edeyim sayın Imay..Eğer açık balkonunuzdaki soğanlı bitkileriniz kar altında kalsaydı, kar onları bir yorgan gibi örtseydi saksılarınızı içeri almasanız bile olurdu..Kar yağsaydı saksılarınızın üzerine, gerçekten o zaman ''rahat'' olabilirdiniz..Siz kar yağmadığı halde rahat olduğunuzu yazmışsınız, hatanız burada..

Kar, gerçekten bitkileri sert don olaylarının olumsuz sonuçlarından koruyan bir yorgandır.
.................

S.Ü. Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Zengin ''...Yağan kar tabiatı da örtmediğinden, yorgansız ekim yapıldığı için günümüzde olduğu gibi açık arazilerde don olayları bitkiyi vuruyor.'' diyor..

Kar Yorganı Olmaması" Çiftçiyi Endişelendiriyor

pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön