View Single Post
Eski 29-12-2014, 19:44   #59
drclnie
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-11-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi stok Mesajı Göster
benim geçen senenin ocak ayında denediğim bütün denemeler başarısız oldu, komik bir masa lambası altında pek verim alamadan filizlerim soldu. okulum biter de fırsat bulursam geçirdiğim bütün süreci bu forumda paylaşmak isterim. drclnie'nin bahsettiği floresanlar gerçekten bitki yetiştirme için bire bir. hatta az kalsın sylvania marka floresan alacaktım ki teki 50 tl yi bulduğundan vazgeçtim. uzun araştırmalar sonucu işyeri aydınlatmasında kullanılan lambalara karar kıldım. Osram 28w ve 54w t5 tüplere kendi imkanlarım ölçüsünde ilkel armatürler hazırladım. balast, tüpler ve düzenek (armatür) yanlış hatırlamıyorsam 80 tl yi geçmemişti. Bitki yetiştirme için satılan hazır setleri düşününce bana göre bu sistem bedavadan biraz pahalı sayılır. Önemli olan tüplerin ısı faktörüne dikkat edilmesi şartıyla (yok yere fideleri kurutmayalım) tüplerin bitkilere en yakın mesafeye (15-20 cm) yerleştirilmesi. kolcay'ın bahsettiği silikon ledleri bitkilere yönelik ilk defa duyuyorum, akvaryumda işe yaramışsa fidelerde de işe yarar herhalde. Bu arada drclnie otuzdan fazla acı biber türünde başarılı oldum fakat carolina reaper, fatalii,rocotolar ve red savina çok verimsiz oldu. Yetiştirdiğiniz reaperlar için sizi kutlarım.
Tessekurler

drclnie Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön